Poslanci uzavreli diskusiu k zákonu roka, Kažimír ju ocenil

Kazimir
Minister financií Peter Kažimír Foto: archívne, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Parlament uzavrel trojdňovú rozpravu k návrhu rozpočtu na budúci rok. Minister financií Peter Kažimír ocenil diskusiu v pléne. „Som rád, že sme neskĺzli do osobných invektív, urážok ani žiadnych posmeškov. Diskusiu o zákone roka môžem aj vďaka tomu označiť za odbornú a kultivovanú,“ povedal v záverečnej reči.

Návrh rozpočtu kladne hodnotil aj Brusel

Kažimír pripomenul, že návrh rozpočtu kladne hodnotil aj Brusel. Slovensko je medzi piatimi krajinami eurozóny, ktorých rozpočet na budúci rok je v plne v súlade s pravidlami Paktu stability a rastu. Okrem nás majú rozpočet v poriadku Nemci, Estónci, Luxemburčania a Holanďania. „Ide o prísne hodnotenie z pohľadu toho, ako plníte pravidlá. Je to niečo, čo si všímajú zahraniční investori, aj tí, ktorí investujú do našich dlhopisov,“ dodal minister.

V rozprave predložil pozmeňujúci návrh poslanec za vládny Smer-SD Juraj Blanár. Ten navrhuje v rámci rozpočtových výdavkov kapitoly Všeobecná pokladničná správa vyčleniť 50 mil. eur na krytie potenciálnych negatívnych vplyvov v sektore zdravotníctva, vyplývajúcich z aktuálnych odhadov vývoja tohto sektora a implementácie jednotlivých opatrení z projektu Hodnota za peniaze.

Ako doplnil Blanár, táto rezerva má za cieľ vytvoriť podmienky, ktoré by v prípade negatívneho vývoja v zdravotníctve umožnili sanovať potenciálne náklady. „Nie, že sa bude niečo zlé diať, ale že bude potrebné tieto finančné prostriedky ešte použiť na ďalšie, povedzme kapitálové výdavky v nemocniciach,“ dodal poslanec za Smer-SD s tým, že hovorí napríklad o riešení havarijných stavov v nemocniciach.

Kabinet plánuje znížiť schodok v roku 2018

Podľa návrhu rozpočtu má verejná správa na budúci rok hospodáriť so schodkom 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP). Kabinet plánuje znížiť schodok v roku 2018 na 0,44 % HDP a prvý prebytkový rozpočet by malo Slovensko dostať v roku 2019 s plusovým saldom 0,16 % HDP. Verejný dlh by tak mohol postupne klesať až k úrovni 49,1 % HDP v roku 2019. Súčasťou návrhu je aj nerozdelená rezerva v sume 100 mil. eur. Hlasovať o zákone roka budú poslanci budúci týždeň v utorok o 11:00.

Parlament pokračuje piatok v rokovaní o ďalších bodoch programu. Plénum diskutuje o návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2017, ale aj o návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2017 až 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj BlanárPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky