Poslanci začali diskusiu k zdravotníckym zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
8.jpg
Viliam Čislák SITA / Robert Tappert

Poslanci NR SR v utorok podvečer začali diskusiu k sérii zákonov z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Parlament sa venoval v druhom čítaní návrhu novely zákona o liekoch, podľa ktorej by zdravotnícki pracovníci už nemali zverejňovať, aké plnenia, či už finančné alebo nefinančné, dostali od farmaceutických firiem. Táto povinnosť bude výlučne na samotných spoločnostiach.

Šéf rezortu Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) tvrdí, že sa zavádzajú transparentnejšie pravidlá pri zverejňovaní výdavkov farmafiriem na propagáciu a marketing. Na jednej strane zdravotníkov táto zmena odbremení od administratívy, na druhej strane firmy budú poskytovať celistvé údaje tak, ako im to uloží legislatíva. Na novele s ministerstvom spolupracovala Transparency International Slovensko (TIS).

V druhom čítaní parlament prebral aj návrh zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov. Tabakové výrobky by mali na svojich obaloch obsahovať po novom okrem textových upozornení o škodlivosti fajčenia, aj obrázkové varovania.

„Novela zákona je pripravená s dôrazom na zosúladenie našej legislatívy s európskymi predpismi a opatreniami, vrátane obrázkových varovaní na tabakových výrobkoch. Ide o ďalší legislatívny krok na posilnenie prevencie, aj vzhľadom na škodlivé účinky tabaku a zníženie počtu detí a mládeže, ktorí experimentujú s tabakovými výrobkami,“ zdôvodnil pred časom hovorca rezortu Peter Bubla.

Záujem u poslancov však zákony nevyvolali. V rozprave v druhom čítaní k návrhu novely zákona o liekoch a rovnako tak k návrhu zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov nevystúpil ani jeden poslanec.

Poslanci sa tak dostali aj k návrhu novely o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa predkladateľa, ministra zdravotníctva, má novela zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Novela zákona navrhuje minimálnu výšku základnej zložky mzdy v závislosti od vykonávaných činností pre vymedzený okruh zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú v pracovnom pomere u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, v prípade zdravotníckych záchranárov aj u poskytovateľa prevádzkujúceho ambulanciu záchrannej zdravotnej služby. Ide okrem iného o farmaceutov, sestry, pôrodné asistentky, ale aj fyzioterapeutov, verejných zdravotníkov či zdravotníckych laborantov a dentálne hygieničky.

Ku kritizovanému návrhu novely o poskytovateľoch sa vyjadril len poslanec Viliam Novotný.  Podľa neho malo ministerstvo viac diskutovať o platoch so zdravotníkmi.

Ako podotkol Novotný, sľúbených 55 miliónov eur, ktoré si vyžiada zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, v schválenom budúcoročnom rozpočte nie je.

“Keď si pozriete realitu rozpočtu na rok 2016, hovorím o peniazoch na zdravotnú starostlivosť, tak medziročný nárast je plus jeden milión eur. O desať miliónov eur sa zvyšuje v absolútnom čísle poistenie platené štátom, o deväť miliónov eur je odhad ministerstva financií, že zaplatia menej ekonomicky aktívni,“ upozornil Novotný.

Poslanec zároveň argumentoval, že zdravotné poisťovne nebudú mať reálne peniaze na to, aby navyšovali platby pre poskytovateľov od januára budúceho roka. „Tí budú mať reálne problém s vykrytím týchto platov,“ dodal Novotný.

O prerokovaných zákonoch z dielne rezortu zdravotníctva budú poslanci hlasovať v stredu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky