Mikulec odpovedal na list poslancov, ktorí žiadali riešiť výpovede v nemocnici v súvislosti s Kollárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 47. schôdze
Minister vnútra SR Roman Mikulec. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
  • aktualizované 12. decembra, 12:08

Energia by sa mala venovať boju s pandémiou a každá zverejnená informácia by sa nemala využívať na politický boj narúšajúci stabilitu koalície.

V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla riaditeľka tlačového odboru rezortu vnútra Barbara Túrosová, to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Reagoval tak na otázky súvisiace s aktuálnou personálnou situáciou v Nemocnici svätého Michala v Bratislave, v súvislosti s ktorou vo verejnosti zarezonoval najmä odchod námestníčky pre ošetrovateľstvo.

V prípade predsedu banského úradu nepísali žiadny list

Medializované vyjadrenia o tejto situácii neboli však podľa Mikulca podložené žiadnymi konkrétnymi faktami, a preto nemá dôvod spochybňovať manažérske rozhodnutia vedenia nemocnice.

Ako dodal, o predmetnej veci opakovane hovoril s generálnym riaditeľom nemocnice Branislavom Delejom. Ten ho mal ubezpečiť, že námestníčke bolo ponúknutých niekoľko pracovných pozícií, no rozhodla sa pre ukončenie pracovného pomeru dohodou.

Mikulec v tejto súvislosti zdôraznil, že nepostrehol otvorený list Dostála a ďalších poslancov adresovaný Richardovi Sulíkovi (SaS) v prípade, keď bol v apríli tohto roku menovaný za predsedu Hlavného banského úradu bývalý okresný podpredseda SaS Bohumír Zvrškovec. V súvislosti s jeho menovaním sa podľa Mikulca upriamovala pozornosť najmä na jeho neodbornosť.

Medializované informácie, týkajúce sa odchodu námestníčky pre ošetrovateľstvo, vníma Mikulec podľa vlastných slov citlivo a rozumie ľudskému rozmeru celej situácie.

Konflikt so sestričkami

Viacerí poslanci vyzvali ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), aby sa zaoberal situáciou v Nemocnici sv. Michala. Pod list ministrovi sa podpísalo spolu 18 poslancov zo strán Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí.

Poslanci tak reagujú na to, že nemocnica rozviazala pracovný pomer s doterajšou námestníčkou pre ošetrovateľstvo a s vedúcou sestrou.

Podľa informácií, ktoré priniesli médiá, súvisí odchod dvoch zamestnankýň s nedávnou hospitalizáciou predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) v Nemocnici sv. Michala a s konfliktom medzi osobami, ktoré navštevovali Kollára, a sestričkami. List zverejnil poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS).

Šéf rezortu vnútra by mal podľa poslancov NR SR podpísaných v liste zasiahnuť do situácie spôsobom, ktorý zvráti rozhodnutia o odchode dvoch vedúcich zamestnankýň z nemocnice a zabráni akémukoľvek priamemu či nepriamemu postihovaniu zdravotných sestier.

Svojich podriadených sa zastali

„Podľa nám dostupných informácií sa zdravotné sestry nedopustili žiadneho konania, pre ktoré by voči nim v súvislosti so spomínaným konfliktom mala byť vyvodená akákoľvek zodpovednosť. Považujeme za neprijateľné, aby následkom tejto udalosti bolo rozviazanie pracovného pomeru s dvoma vedúcimi zamestnankyňami nemocnice, ktoré sa svojich podriadených zastali, či akékoľvek iné postihy voči nim, napríklad odvolanie z funkcie,“ uviedli poslanci.

Ako poslanci v liste uvádzajú, zdravotné sestry, lekári, zdravotnícky personál a všetci zamestnanci nemocníc sú v súčasnosti vystavení veľkému tlaku, odvádzajú záslužnú a neuveriteľne ťažkú prácu na hranici ľudských síl a zaslúžia si od spoločnosti podporu a nie šikanovanie zo strany nadriadených.

„Verejní činitelia by sa mali správať spôsobom, ktorý nebude vzbudzovať dojem, že zneužívajú svoje postavenie na získanie papalášských výhod. A je úplne absurdné, aby sa v situácii, ako je táto, vedenie nemocnice nepostavilo za svoje zamestnankyne, ale práve naopak konalo spôsobom, ktorý povedie k odchodu niektorých z nich,“ uzavreli poslanci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí