Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mária Patakyová
Mária Patakyová Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Poslanci zobrali na vedomie správu ombudsmanky Márie Patakyovej o porušovaní základných práv

BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Poslanci zobrali na vedomie mimoriadnu správu, ktorú dnes v pléne predložila Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Ombudsmanka v správe upozorňuje na závažné porušenie základných práv v reštitučných konaniach.

Pozemkové spoločenstvá

Svoje zistenia predniesla dnes aj na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorý návrh o prerokovaní mimoriadnej správy schválil.Mimoriadna správa sa opiera o zistenia predchádzajúcej verejnej ochrankyne práv a o prieskum. Patakyová podľa prieskumov realizovaných v rokoch 2015 a 2017 zistila, že v reštitučných konaniach je porušované základné právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov.

,,Pre doterajšiu dĺžku konaní, ktoré od roku 1992 trvajú 25 rokov, pre počet nevybavených reštitučných nárokov, ktorých je 9 188 a odhadovanú možnú dĺžku reštitučných konaní približne ďalších 40 rokov, považujem za povinnosť túto mimoriadnu správu predniesť,“ vyhlásila ombudsmanka na výbore NR SR. Celkový počet nevybavených reštitučných nárokov, podľa toho čo sa uvádza v mimoriadnej správe, nie je reálny počet, pretože často ide o pozemkové spoločenstvá, ktoré združujú aj stovky členov a viacerých dedičov po pôvodných žiadateľoch, konečný počet osôb je oveľa vyšší.

Patakyová vysvetlila, že o vrátenie pozemkov v reštitučných konaniach žiadajú najmä ľudia, ktorí sú už prevažne v dôchodkovom veku a preto podľa nej sa opodstatnene obávajú, či sa ukončenia konania vôbec dožijú.Podľa prieskumov ombudsmanky stoja za prieťahmi viaceré dôvody. Jedným z nich je zložitosť veci, keďže ide o nápravu krívd z minulosti. Je náročné vypátrať a zabezpečiť doklady, ktoré preukazujú spôsob straty vlastníckeho práva.

Potrebné finančné prostriedky

Kľúčovým dôvodom sú v prípade niektorých úradov personálne kapacity a dĺžku konaní predlžuje aj vyššia fluktuácia z dôvodu slabého mzdového ohodnotenia či náročnosti reštitučnej agendy.Ako sa uvádza v správe, ministerstvo vnútra nereagovalo dostatočne v posledných rokoch na upozornenia úradov, ktoré žiadali o personálne posilnenie.

„Ak štát v roku 1991 a v roku 2003 pristúpil k tomu, že sa rozhodol odstrániť aspoň niektoré majetkové krivdy a to formou reštitúcií, štát je zodpovedný, aby vytvoril nadväzujúcu inštitucionálnu zábezpeku, aby tie konania prebiehali a nároky oprávnených osôb neboli takpovediac iluzórne,“ podotkla Patakyová. Ombudsmanka na výbore navrhla prijať niekoľko opatrení, ktoré by pomohli čo najrýchlejšiemu ukončeniu reštitučných konaní. Podľa nej je dôležité zamerať sa na personálny audit vyťaženosti úradov a ich následné posilnenie.

Takisto upozorňuje na potrebu zabezpečenia expertov s právnickým vzdelaním a kontinuálneho prehlbovania kvalifikácie zamestnancov úradov. ,,Odporúčam, aby sa pri schvaľovaní rozpočtu zohľadnilo zabezpečenie potrebných finančných prostriedkov na činnosť a fungovanie dotknutých orgánov verejnej správy, ktorí pracujú s touto agendou“, dodala verejná ochrankyňa práv. Zároveň navrhuje vyčleniť na niektorých úradoch na riešenie reštitučnej agendy zamestnanca alebo zamestnancov, ktorí sa budú výlučne venovať iba tejto agende.

Odporúčané články

Parlament vzal na vedomie petíciu za skorší odchod do dôchodku, Richter rokuje o preddôchodku Predčasné voľby sú pre SNS téma v prípade pádu vlády, koalícia vraj rokuje aj o výmene premiéra

Neprehliadnite

Poslanci parlamentu tento rok v pléne strávili 64 dní, pôvodne ich malo byť viac Údajná objednávateľka vraždy Kuciaka zostáva vo väzbe, súd nevyhovel jej žiadosti o prepustenie Štátne železnice posilnia spoje pred Vianocami, vybraným IC vlakom a rýchlikom pribudnú vozne Ušetrili by ste, investovali či hneď minuli? Prieskum ukázal, čo by Slováci urobili s peniazmi navyše Foto: Miss Universe 2018 sa stala Catriona Gray z Filipín, jej červené šaty boli inšpirované sopkou Mayon Karel Gott sa po vážnej chorobe zotavuje v prírode, na Facebooku zverejnil fotografiu Lietadlo v Prahe urýchlilo pristátie, na WC sa našiel obrázok s bombou Rusko podá trestné oznámenie, v prípade údajnej objednávky Volzovej vraždy vraj nesedí veľa tvrdení

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies