Poslanci zrušili koncesionárske poplatky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Televízia
Foto: Ilustračné foto SITA/SITA/Tomáš Benediko

Opozícia kritizuje

Podľa Mareka Maďariča si na jednej strane daňovník pomyslí, že ušetrí 4,64 eura, no na druhej mu štát z vrecka zoberie ešte viac alebo ho ukráti niekde inde. Maďarič je tiež presvedčený, že financovanie RTVS cez štátny rozpočet zníži nezávislosť médií verejnej služby a určite pozitívne neovplyvní verejnoprávny charakter RTVS, ako tvrdia autori novely.

Návrh novely zákona o RTVS zároveň obsahuje bod, podľa ktorého bude programový koncept vysielania televízie obsahovať aj podiel vysielacieho času programov v jazykoch národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v SR. Práve táto časť prekážala SNS, predseda poslaneckého klubu strany Rafael Rafaj jej vyškrtnutím podmieňoval podporu novele. Napokon sa na návrh poslancov za Most-Híd táto povinnosť rozšírila aj na rozhlasové vysielanie.

Novela zákona bude v prípade podpísania prezidentom Ivanom Gašparovičom účinná od 31. decembra 2011, zrušenie poplatkov bude účinné od 1. januára 2013.

Koncesie na budúci rok budú ľudia ešte platiť, hovorí RTVS

Rozhlas a televízia Slovenska chce v prvom rade vysvetľovať ľuďom, že koncesie na budúci rok ešte platiť budú. „Po dnešnom schválení novely zákona o RTVS Národnou radou SR, ktorou sa od 1. januára 2013 zrušia koncesionárske poplatky, podnikne všetky potrebné kroky na to, aby v budúcom roku nedošlo k dramatickému výpadku v príjmoch z platenia úhrad za rozhlas a televíziu,“ uvádza sa vo vyjadrení manažmentu RTVS k novele.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca verejnoprávneho média Richard Šümeghy, „RTVS bola pripravená na oba varianty, keďže parlament schválil zrušenie koncesií od roku 2013, inštitúcia bude verejnosti v rámci kampane vysvetľovať, že platenie úhrad za rozhlas a televíziu v budúcom roku pokračuje“.

Rozhlas a televízia Slovenska po dnešnom schválení novely zákona o RTVS Národnou radou SR, ktorou sa od 1. januára 2013 zrušia koncesionárske poplatky, podnikne všetky potrebné kroky na to, aby v budúcom roku nedošlo k dramatickému výpadku v príjmoch z platenia úhrad za rozhlas a televíziu. RTVS bola pripravená na oba varianty, keďže parlament schválil zrušenie koncesií od roku 2013, inštitúcia bude verejnosti v rámci kampane vysvetľovať, že platenie úhrad za rozhlas a televíziu v budúcom roku pokračuje. Rozhlas a televízia Slovenska tak chce zabrániť tomu, aby nedošlo k situácii, že ľudia prestanú platiť koncesionárske poplatky, čo by spôsobilo výpadok na strane príjmov RTVS.

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Koncesionárske poplatky sa od roku 2013 stanú minulosťou.

Parlament dnes schválil vládnu novelu zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), ktorou sa poplatky aj príspevky poskytované na základe zmluvy so štátom nahrádzajú priamou dotáciou zo štátneho rozpočtu.

Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) novelou navrhoval aj zvýšenie platu generálneho riaditeľa RTVS zo štvornásobku na sedemnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, parlament však zvýšenie odmietol.

Príspevok pre RTVS sa bude odvíjať od HDP

Výška ročného príspevku pre RTVS sa bude odvíjať od hrubého domáceho produktu SR. Podľa schváleného návrhu bude dostávať 0,142 percenta z HDP. Keďže rozpočet RTVS sa pripravuje skôr, ako je známa výška hrubého domáceho produktu za konkrétny kalendárny rok, výška príspevku sa bude odvíjať od výšky HDP spred dvoch rokov.

Ak by teda nové pravidlo platilo už v roku 2012, RTVS by hospodáril so sumou 93 578 000 eur, keďže hrubý domáci produkt za rok 2010 bol 65,9 mld. eur.

V prípade nepriaznivej ekonomickej situácie krajiny bude štát podľa novely povinný poskytnúť RTVS najmenej 90 miliónov eur, čo je minimum potrebné pre zabezpečenie hlavnej činnosti verejnoprávneho média.

Schválená úprava tiež predpokladá, že generálny riaditeľ RTVS bude musieť radu RTVS písomne informovať iba o tých zámeroch uzavrieť zmluvu, ak bude zmluvné plnenie na viac ako stotisíc eur. Táto zmena má podľa rezortu kultúry zabrániť „neprimeranej administratívnej záťaži pre orgány RTVS“.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov navrhovali poslanci za SDKÚ-DS už v minulom volebnom období. Počítali však so štedrejším modelom – rozhlas a televízia by spoločne dostali 0,9 percenta celkových výdavkov zo štátneho rozpočtu, podľa tohtoročného rozpočtu by to bolo 152,6 milióna eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerRafael Rafaj
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska