Poslanci zvolili dvoch kandidátov na ústavného sudcu, konečné slovo má prezidentka

Ústavný súd SR
Budova Ústavného súdu SR v Košiciach. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) vo štvrtok vo verejnej voľbe zvolili za kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR (ÚS SR) Miloslava Babjáka a Roberta Šorla. Babjákovi svoj hlas odovzdalo 113 poslancov, Šorl získal 105 hlasov členov zákonodarného orgánu.

Prezidentka Zuzana Čaputová si zo spomínanej dvojice vyberie jedného kandidáta, ktorý sa stane sudcom Ústavného súdu SR.

Okrem Babjáka a Šorla sa o túto funkciu uchádzali aj Stanislav Irsák, Ladislav Juszkó, Michal Matulník, Daniel Krošlák, Štefan Kseňák a Andrea Olšovská. Všetkých kandidátov odobril aj Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR (NR SR), ktorý ich 10. septembra vypočúval viac ako 12 hodín.

Jeden chýba

Na ústavnom súde chýba jeden sudca od 31. mája, keď zanikla funkcia Mojmírovi Mamojkovi. Ten svoj odchod z funkcie odôvodnil pripravovanou právnou úpravou o vekovej hranici ústavných sudcov, ako aj pre zdravotné problémy.

Mamojka odišiel skôr, ako o ňom stihol predseda ústavného súdu Ivan Fiačan rozhodnúť pre jeho údajné kontakty s podnikateľom Marianom K., ktorého nedávno Špecializovaný trestný súd neprávoplatne oslobodil spod obžaloby z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Návrh parlamentu

Parlament navrhuje prezidentovi Slovenskej republiky dvojnásobný počet kandidátov na sudcu ÚS SR, ktorých má vymenovať.

Za sudcu ÚS SR môže byť podľa Ústavy Slovenskej republiky vymenovaný občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR, dosiahol 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní. Tá istá osoba nemôže byť opakovane vymenovaná za sudcu ÚS SR. Navrhnutý kandidát musí mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan FiačanMojmír MamojkaRobert ŠorlZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie národná radaÚstavný súd SR