Poslancom bude radiť elektronický prieskum

Internet
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

TURČIANSKE TEPLICE 26. júna (WEBNOVINY) – Poslancom v Turčianskych Tepliciach bude pri riadení mesta pomáhať elektronický prieskum verejnej mienky. Na prvé otázky budú môcť Tepličania odpovedať už v októbri, hlasovať bude možné cez internet, ale aj vo volebných miestnostiach cez dotykovú obrazovku. Výsledok prieskumu bude mať pre rozhodovanie primátora a poslancov odporúčací charakter. „Neviem si však predstaviť, že by poslanci nerešpektovali vôľu ľudí vyjadrenú v takomto elektronickom hlasovaní,“ povedal primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút.

Odštartovanie jedinečného projektu v rámci slovenských samospráv poslanci deklarovali aj v mestskom zákone o prieskume verejnej mienky. Prieskum by mal trvať dva až tri dni, hlasovať sa bude dať cez internet alebo priamo vo volebných miestnostiach prostredníctvom jednoduchých tlačidiel na dotykovej obrazovke. Hlasovanie bude tajné. Pri odpovedaní na otázky cez internet, systém vygeneruje prihlasovacie meno a heslo a zašle ho jednotlivcovi e-mailom alebo formou SMS. Otázky naformulujú poslanci, postavené budú tak, aby sa dalo na ne odpovedať podobne ako v referende – áno alebo nie.

Svoj názor na dianie v meste budú môcť vyjadriť už aj tínedžeri starší ako 15 rokov, poslanci tak chcú umožniť rozhodovať o budúcnosti mesta aj mladším generáciám. „Zároveň ich chceme touto cestou vtiahnuť do procesu hlasovania aj do ďalších volieb, či už komunálnych alebo parlamentných,“ dodal primátor.

Turčianske Teplice budú po zavedení tejto novinky prvým mestom na Slovensku, ktoré začne využívať elektronický prieskum verejnej mienky pre potreby práce samosprávy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom