Poslancom sa novely nepáčili, ďalej posunuli len bilbordy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament_NRSR
Rokovacia sála parlamentu . Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Parlament v piatok po troch týždňoch dokončí rokovací maratón 7. schôdze. Umiestňovanie reklamných a propagačných zariadení by sa malo obmedziť.

Poslanci NR SR posunuli do druhého čítania návrh novely cestného zákona, ktorý predložila podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Novela zákona presne vymedzuje, kde nie je možné umiestňovať tieto zariadenia, teda kde to zákon výslovne zakazuje.

Zmajkovičová chce, aby bilbordy boli mimo miest a obcí vzdialené od ciest najmenej 250 metrov a v mestách a obciach minimálne 80 metrov. Voľnosť platnej právnej úpravy vedie podľa nej k bezhlavému umiestňovaniu informačných, reklamných a propagačných zariadení bez ohľadu na charakteristiku a vizuálnu stránku zasiahnutého územia.

Zároveň v rozprave upozornila, že reklamné, propagačné a informačné zariadenia sprostredkúvajú ponuku najmä tovaru a služieb s cieľom získania zákazníkov, pričom ponuky priamo nesúvisia s komfortom, ktorý občan môže bezprostredne využívať ako účastník dopravy na pozemnej komunikácii, alebo nesúvisia so zvyšovaním bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Návrh likviduje celý segment podnikania, tvrdí poslanec Chren

Renáta Zmajkovičová
Foto: SITA/Diana Černáková

Novela cestného zákona je podľa Martina Chrena (SaS) zlá, škodlivá a v niektorých ustanoveniach je v rozpore s ústavou. Ako uviedol Chren v rozprave k zákonu, návrh Zmajkovičovej likviduje celý segment podnikania. Bude mať negatívny dopad na rozpočet samospráv i štátu.

Je pripravený bez znalosti problematiky. Je škodlivý, lebo poškodzuje veľkú skupinu subjektov práva,“ povedal Chren. Návrh je podľa neho pripravený povrchne.

Zmajkovičová predpokladala tlaky bilbordových spoločností cez opozíciu. „Chren bol dnes ich hovorcom,“ povedala. Uviedla, že novelou zákona sleduje bezpečnosť cestnej premávky a čisté Slovensko. „Niektoré krajiny obmedzili vonkajšiu reklamu a niektoré ju zakázali,“ povedala, pričom uviedla, že je to tak napríklad na Novom Zélande či v Belgicku.

V novele zákona o cestnej premávke nepribudne definícia pojmu „miesto mimo cesty“, čo navrhoval Miroslav Kadúc (OĽaNO), keďže tento pojem v súčasnosti platný a účinný zákon o cestnej premávke nedefinuje, hoci ho na viacerých miestach používa.

Riziko pri predaji automobilov, ktoré sú v exekučnom konaní, by malo byť nižšie. Parlament posunul do druhého čítania návrh, aby kupujúci mohli z evidencie vozidiel získať informácie o tom, či vozidlo skutočne patrí osobe, ktorá sa vydáva za vlastníka a či na dané vozidlo nie je vedená exekúcia alebo výkon rozhodnutia.

Novela o čiernych stavbách a odpadoch parlamentom neprešla

Parlament
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Poslanci odmietli novely stavebného zákona a zákona o odpadoch. Strana SDKÚ-DS novelou stavebného zákona navrhovala zavedenie rýchleho mechanizmu, ktorým sa malo zastaviť budovanie nových čiernych stavieb.

Návrh sa netýka stavieb, ktoré existujú desiatky rokov. Novela mala zamedziť neduhu, ktorým je budovanie čiernych stavieb na cudzích pozemkoch.

V návrhu poslancov Alojza Hlinu (OĽaNO) a Miroslava Kadúca na novelizáciu zákona o odpadoch išlo o rozšírenie oznamovacej povinnosti vlastníka, správcu alebo nájomcu nehnuteľnosti aj na užívateľa nehnuteľnosti na tie prípady, ak sa neriadené skládkovanie opusteného odpadu týka aj nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti nehnuteľnosti, na ktorej je umiestnený odpad v rozpore so zákonom o odpadoch.

Kultúrne pamiatky nebudú mať vyššiu ochranu, rozhodli poslanci

Bývalé kasárne v Nitre
Foto: SITA/Martin Havran

Ochrana kultúrnych pamiatok pri ich vývoze z územia Slovenskej republiky na územie iného štátu sa zvyšovať nebude. Parlament odmietol návrh novely zákona o ochrane pamiatkového fondu, ktorú predložili poslanci Jozef Viskupič (OĽaNO) a Magdaléna Vášáryová (SDKÚ-DS).

Právna norma reagovala na situácie objavujúce sa v praxi na Slovensku aj v zahraničí, ktoré môžu spôsobiť, že Slovenská republika príde o svoje kultúrne pamiatky požičané do iných štátov.

Poslanci chceli, aby kultúrnu pamiatku nebolo možné vyviezť mimo územia Slovenskej republiky, ak bude existovať dôvodný predpoklad, že kultúrna pamiatka môže podliehať v krajine určenia výkonu rozhodnutia, alebo vtedy, ak by súd v krajine určenia mohol nariadiť predbežné opatrenie, ktoré by mohlo brániť navráteniu kultúrnej pamiatky alebo jej súčasti na územie Slovenskej republiky.

Návrhy opozície neprešli ďalej

Poslanci neposunuli do druhého čítania ani návrh novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov od poslancov Martina Fecka (OĽaNO) a Ivana Štefanca (SDKÚ-DS). Predkladatelia navrhovali jednoznačne upraviť výmenu údajov a informácií medzi žiadateľom a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou pri poskytovaní podpory v oblasti pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Národná rada SR neposunula do druhého čítania návrh skupiny poslancov za SDKÚ-DS na zrušenie dávky v sume 17,2 eura pre rodičov detí v hmotnej núdzi, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ViskupičMagdaléna VášáryováMiroslav KadúcRenáta Zmajkovičová