Poslancom z PS/Spolu na čele s Beblavým, ktorí blokovali schôdzu, hrozí pokuta 2000 eur

Miroslav Beblavý, Martin Poliačik
Zľava: Poslanci NR SR Viera Dubačová, Alan Suchánek, Simona Petrík, Miroslav Beblavý, Martin Poliačik a Jozef Mihál, ktorí noc strávili pri rečníckom pulte v pléne Národnej rady SR, čím chcú zabrániť otvoreniu rokovania mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 19. február 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Mandátový a imunitný výbor Národnej rady SR (NR SR) začal disciplinárne konanie voči šiestim poslancom z neparlamentnej koalície Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) za to, že blokovali rokovanie mimoriadnej schôdze.

Disciplinárku nestihnú ukončiť

Môžu dostať pokutu 2 000 eur, no podľa predsedu výboru Juraja Blanára zo Smeru – sociálna demokracia (Smer-SD) sa jej zrejme vyhnú. Výbor konanie voči poslancom totiž nestihne do parlamentných volieb 29. februára ukončiť.

„Pravdepodobne s tým aj počítali títo šiesti poslanci. Všetky veci, ktoré sa stali v tomto volebnom období sa ukončia a nemôžu sa prenášať. Áno hrozí im pokuta, ale vedia, že asi sa tomu vyhnú. Teraz ich budem informovať, oni budú musieť reagovať a určite budú využívať časové limity tak, aby naťahovali čas,“ povedal Blanár.

Podnet podal šéf parlamentu Danko

Vysvetlil, že poslanci majú 15 dní na to, aby podali výboru vysvetlenie. Ak túto časovú lehotu využijú, presiahne aktuálne volebné obdobie parlamentu a nový výbor v budúcom volebnom období sa už touto vecou nemôže zaoberať.

Podnet na poslancov Miroslava Beblavého, Martina Poliačika, Alana Suchánka, Jozefa Mihála, Vieru Dubačovú a Simonu Petrík podal predseda parlamentu Andrej Danko zo Slovenskej národnej strany (SNS). Poslanci odmietali opustiť pult po výzvach Danka a po tom, čo ich vykázal z rokovacej miestnosti. Mimoriadna schôdza snemovne preto nemohla pokračovať.

Mandátový a imunitný výbor nebude ďalej pokračovať v disciplinárnom konaní proti Andrejovi Dankovi. Ten na schôdzi parlamentu ešte minulý mesiac povedal, že k „pani prezidentke nemám dôstojnosť“. Podľa Blanára výbor skonštatoval, že nemá zmysel vo veci ďalej pokračovať, pretože Danko sa prezidentke ospravedlnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alan SuchánekAndrej DankoJozef MihálJuraj BlanárMartin PoliačikMiroslav BeblavýSimona PetríkViera Dubačová
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoSPOLU – občianska demokracia