Mimoriadna schôdza o pláne obnovy nebude, za program hlasovalo len 52 poslancov

Parlament, NR SR
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 7. októbra, 14:32

Parlament v stredu na mimoriadnej schôdzi, ktorú iniciovala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), rokovať nebude. Zákonodarcovia totiž neschválil program mimoriadnej schôdze, za hlasovalo 52 zo 136 prítomných.

Zaneprázdnenosť ministrov

Poslanci najsilnejšej opozičnej strany chceli formou uznesenia Národnej rady SR zaviazať konkrétnych členov vlády, aby vystúpili v pléne a odpovedali na otázku, aké kroky plánujú podniknúť vo svojich rezortoch, aby „eliminovali katastrofálne dopady rozhodnutí vlády“.

Šéf strany Smer-SD Robert Fico už na utorkovej tlačovej konferencii informoval, že predstavitelia vládnej koalície neplánujú na tejto mimoriadnej schôdzi rokovať. Koalícia sa podľa jeho slov vyhovárala na zaneprázdnenosť ministrov.

Fico na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že mimoriadna schôdza nemala mať nič spoločné s plánom obnovy ani európskymi peniazmi, ako sa podľa neho domnievali členovia koalície. Tvrdí, že poslanci koalície dostali len pokyn, aby hlasovali proti, ale „keby si prečítali uznesenie, ktoré sme predložili, tak by pochopili, že schôdza mala byť o niečom inom.”

Nechceli vystaviť ministrov hanbe

Schôdza mala byť podľa jeho slov o tom, čo plánuje vláda urobiť počnúc 20. októbrom, kedy sa začína riadna schôdza NR SR. „Vláda Igora Matoviča si navýšila deficit asi o 8,5 miliardy eur. Reálne ešte dnes má vláda k dispozícii okolo 5,5 miliárd eur, ktoré musia minúť o konca tohto roka, lebo sú to peniaze, ktoré sú naplánované v štátnom rozpočte,” vysvetlil šéf Smeru.

Podľa neho sú k dispozícii ešte možno dva mesiace na to, aby sa ako pomoc v boji proti pandémii minulo spomínaných 5,5 miliardy eur.

Podľa Fica koalícia neschválila program schôdze aj preto, lebo nechcela vystaviť svojich ministrov hanbe. „Každé jedno vystúpenie ministra v médiách sa začína a končí jednou veľkou hanbou, lebo nevedia odpovedať na elementárne otázky, ktoré sú im kladené, pokiaľ ide o boj proti pandémii,” povedal s tým, že schôdza mohla podľa neho trvať polhodinu, hodinu.

„Mohli sme predložiť návrh uznesenia, v ktorom nie sú žiadne útoky na vládnu koalíciu, sú tam požiadavky na konkrétnych ministrov a ešte sme im napísali, k čomu majú vystúpiť,” doplnil.

Obštrukcia nebola podľa Hlas-SD na mieste

Nezaradený poslanec NR SR a člen mimoparlamentnej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Žiga na stredajšej tlačovej konferencii povedal, že obštrukcia vládnej koalície dnes nebola na mieste.

V prípade politickej témy by to rešpektovali, „ale dnes sme v pandemickej téme.” Schôdza podľa exministra hospodárstva nemala byť o politike, ale o tom, ako je vláda pripravená na doručenie finančných zdrojov alebo inej pomoci pre občanov Slovenskej republiky.

„Zistili sme, že vládna koalícia nemá záujem diskutovať, nemá záujem ani informovať občanov o tom, čo má pripravené a akým spôsobom to bude distribuovať k ľuďom na Slovensku,” doplnil Žiga.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD