Aktualizované: Poslanec Beblavý obvinil ministerstvo financií, že chce zlikvidovať malé neziskovky

Miroslav Beblavý
Nezaradený poslanec a líder strany SPOLU Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 7. júna o 15:11

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Ministerstvo financií chce podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého zlikvidovať malé neziskové organizácie.

Ako povedal v stredu na tlačovej besede, ministerstvo chce prinútiť zákonom mimovládne organizácie, aby sa zapísali do registra partnerov verejného sektora. Zápis do registra cez advokáta alebo notára stojí 550 eur a viac.

Mimovládky môžu prisť o milióny

Ľudia môžu dve percentá z daní venovať občianskym združeniam. V roku 2016 bolo takých približne 13 000.

„Nemajú veľké rozpočty. Drvivá väčšina robí drobné občianske služby. Opravujú sa školy, škôlky, pripravuje ochotnícke divadlo, nakupujú sa postele do nemocníc, športové vybavenie. Ľudia dávajú peniaze z daní na to, kde štát zlyháva,“ upozornil Beblavý.

Podľa neho by zápisom do registra mimovládne organizácie prišli o sedem miliónov eur. „Je to úplne zbytočné. Je to likvidačné. Drvivá väčšina totiž dostáva menej ako tisíc eur. Ak štát chce, nech sa do registra zapíšu tie organizácie, ktoré získajú viac ako 100 000 eur. Takých bolo minulý rok šesť,“ konštatoval Beblavý.

Poberateľov dvoch percent kontrolujú

Odborníčka z oblasti daní Jaroslava Lukačovičová upozornila, že už dnes existujú mechanizmy štátu na to, aby kontroloval poberateľov dvoch percent.

Notárska komora eviduje všetkých prijímateľov dvoch percent. Použitie financií sa zverejňuje v Obchodnom vestníku. Ak dostane organizácia viac ako 35 000 eur, musí byť kontrolovaná audítorom.

Beblavý so skupinou nezaradených poslancov vyzýva vládu, aby upustila od svojho zámeru.

Reakcia ministerstva

Poslanec Beblavý podľa Ministerstva financií (MF) SR „tejto problematike asi nerozumie, pretože povinnosť zápisu do registra sa nevzťahuje na prijímateľov dvoch percent vo všeobecnosti“.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku MF SR, z návrhu zákona o dani z príjmov, ktorý je v predbežnom pripomienkovom konaní, nevyplýva pre prijímateľov dvoch percent z dane povinnosť zapísať sa do registra partnerov verejného sektora.

„Táto povinnosť sa týka iba organizácií tretieho sektora, ktoré majú podnikateľský vzťah so štátom a z tohto vzťahu majú príjmy viac ako 100-tisíc eur. Znamená to teda, že toto opatrenie sa v žiadnom prípade nedotkne malých neziskových a mimovládnych organizácií,“ reaguje rezort financií a dodáva, že „dlhodobo kladie dôraz na dobré vzťahy a dialóg s tretím sektorom, a preto nechápeme iniciatívu poslanca Beblavého smerujúcu k narušeniu týchto vzťahov podobnými vyjadreniami“.

Agentúre SITA poskytla stanovisko ministerstva financií riaditeľka tlačového odboru MF SR Alexandra Gogová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Beblavý