Poslanec Škripek opäť navrhuje zákaz alkoholu v parlamente

Odvolávanie premiéra Roberta Fica
Pohľad do rokovacej sály parlamentu počas pokračovania rokovania mimoriadnej 24. schôdze NR SR, ktorej hlavným bodom bolo odvolanie predsedu vlády SR. Bratislava, 19. septermber 2013. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR Branislav Škripek (OĽaNO) chce dosiahnuť, aby poslanci pod vplyvom alkoholu neboli v rokovacej sále parlamentu s výnimkou hlasovaní.

Do parlamentu predložil novelu Rokovacieho poriadku, podľa ktorej predsedajúci schôdze na návrh poslaneckého klubu vykáže až do skončenia rokovania v tom istom dni z rokovacej miestnosti poslanca, ktorý je zjavne pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok.

Súčasne ho vyzve, aby sa podrobil vyšetreniu na zistenie alkoholu a iných návykových látok.

Ak by bol výsledok takejto skúšky pozitívny, alebo ak sa poslanec odmietne vyšetreniu podrobiť, vykázanie z rokovacej sály by sa podľa návrhu Škripeka považovalo za neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni schôdze NR SR.

Obrazom: Prázdne fľaše od alkoholu objavili v kontajneri po schôdzi o odvolávaní Fica

Požitie alkoholu je neakceptovateľné

Branislav Škripek
Foto: SITA/Diana Černáková

Škripek novelou reaguje na prípady, keď účasť niektorých poslancov podľa neho zjavne pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok mala za následok narušenie poriadku v rokovacej sále, keďže títo poslanci svojimi prejavmi alebo činmi prekročili hranice, ktoré sú únosné.

Požitie alkoholu alebo inej návykovej látky sa podľa Škripeka nepovažuje za prekročenie hraníc slušnosti, ale za niečo horšie, a to za neakceptovateľné správanie, ktoré predsedajúcemu ani nedáva možnosť, ale ukladá mu priamo povinnosť poslanca z rokovacej miestnosti vykázať.

Takéto správanie poslanca je podľa Škripeka nemorálne a v rozpore s princípmi rovnosti a dobrých mravov.

Každý pracujúci človek je totiž povinný podrobiť sa vyšetreniu na zistenie alkoholu a inej návykovej látky, ak je podozrivý, že sa nachádza pod ich vplyvom a mohol by v takom stave podávať znížený pracovný výkon alebo spôsobiť škodu.

Poliačik návrh kritizuje

Prázdne fľaše poslancov Smeru
Foto: SITA/archív OĽaNO

Poslanec upozorňuje, že práca pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky sa štandardne v pracovnoprávnych vzťahoch považuje za porušenie pracovnej disciplíny, za ktoré zamestnancovi hrozí výpoveď alebo okamžité zrušenie pracovného pomeru.

„Aj keď sa poslanec nepovažuje za zamestnanca v zmysle pracovnoprávnych predpisov, výkon jeho funkcie je prácou, ktorú by rovnako ako iní obyčajní ľudia nemal vykonávať pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,“ argumentuje Škripek.

Návrh Branislava Škripeka je podľa poslanca NR SR Martina Poliačika (SaS) nebezpečný.

Ako povedal Poliačik pre agentúru SITA, návrh totiž nezahŕňa osobu predsedajúceho schôdze, ktorému by v pozícii viditeľne opitého zákonodarcu nemal kto dať fúkať.

Návrh je tiež podľa neho reálne nevykonateľný a politickí súperi by ho mohli ľahko zneužívať, aby odstavili protistranu, keďže tá by sa namiesto diskusie v pléne musela zúčastniť na testoch.

Poliačik Škripekov návrh považuje aj za nedokonalý. Nedokonalosť tohto návrhu je podľa Poliačika v tom, že nezahŕňa predsedajúceho, naopak, dáva rozhodnutie o tom, či by poslanec mal, alebo nemal byť vykázaný, do jeho rúk. „Ak by teda technicky mala byť táto norma nejakým spôsobom dotiahnutá, tak určite musí nejakým spôsobom rátať aj s tým, že takýto podnet by mal byť uplatniteľný aj na osobu predsedajúceho alebo predsedu parlamentu,“ konštatoval.

S návrhom už raz nepochodil

S podobným návrhom už raz Škripek nepochodil. Parlament v marci neschválil jeho novelu Rokovacieho poriadku, ktorou chcel zakázať účasť viditeľne opitých poslancov v rokovacej sále parlamentu.

Opoziční i vládni poslanci s výnimkou OĽaNO vtedy označili návrh za populistický. Zdôrazňovali, že hoci by umožňoval viditeľne opitého zákonodarcu vykázať zo sály, podľa novely by sa tento poslanec mohol zúčastniť na hlasovaní a teda de facto rozhodovať o občanoch Slovenska aj v podnapitom stave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Škripek
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky