Poslanec Vašečka chce predložiť novelu zákona, ktorá zakáže potraty na požiadanie

Richard Vašečka
Poslanec Richard Vašečka. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Potrat nie je riešenie a aj keď sa vykonáva, mal by byť dovolený len z veľmi vážneho dôvodu. Konštatoval to Richard Vašečka, pričom zdôraznil, že je najvyšší čas urobiť prvý krok k zásadnej zmene starého komunistického zákona k reálnemu zlepšeniu ochrany života nenarodených detí.

„Navrhujeme zrušiť potraty na požiadanie. Novela zákona, ktorú predkladáme, pripúšťa kompromis, ktorý zodpovedá súčasnému stavu našej spoločnosti – výnimočné situácie, v ktorých by bol potrat dovolený,“ uviedol Vašečka a priznal, že pre neho je to ťažký kompromis. Návrh zákona pripravil s právnikom Patrikom Daniškom z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.

Záchrana života tisícom detí

Podľa Vašečku je v 21. storočí dostatok prostriedkov medicínskych, hygienických, sociálnych a ekonomických na to, aby sa nemuselo riešiť neplánované tehotenstvo zabitím dieťaťa. Preto by navrhovaný zákon výrazným spôsobom riešil zlo a zachránil život tisícom detí.

Ako ďalej uviedol právnik Daniška, cieľom je aspoň čiastočne odstrániť diskrimináciu nenarodených detí. „Novela berie ohľad na nenarodené dieťa, prináša ustanovenia, ktoré majú chrániť matky pred potratom z donútenia a ruší potraty na žiadosť bez udania dôvodu. Ponecháva však možnosť legálneho dôvodu potratu, teda v prípade ohrozenia života a zdravia matky, ťažkého poškodenia dieťaťa, ktoré musí byť podložené dvoma nezávislými lekárskymi správami a v prípade, že tehotenstvo je následkom trestného činu,“ vysvetlil Daniška.

Ochrana matiek pred nátlakom

Daniška dodal, že návrhom chcú zlepšiť aj ochranu matiek pred nátlakom na vykonanie potratu, už či zo strany lekára alebo inej osoby. Podľa Vašečku každé dieťa, ktoré sa počne, má mať možnosť sa narodiť.

„Budeme sa snažiť, aby sa mentalita zmenila, napríklad v prípade detí, ktoré sú alebo môžu byť postihnuté. Budem robiť všetko pre to, aby každé dieťa, aj to, ktoré je nejakým spôsobom choré, postihnuté, malo šancu sa narodiť,“ konštatoval a avizoval, že plánuje rokovať s poslancami o podpore tohto zákona.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Vašečka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky