Poslanec župy útočil letákmi na primátora Považskej Bystrice

Juraj smatana
Mestský a župný poslanec Juraj Smatana tvrdí, že boli porušené jeho práva. Foto: SITA/Diana Černáková

POVAŽSKÁ BYSTRICA 26. novembra (WEBNOVINY) – Za letákmi, ktoré sa objavili v Považskej Bystrici pár dní pred voľbami, stojí mestský a najnovšie aj župný poslanec Juraj Smatana.

V nich kritizoval súčasného primátora mesta Karola Janasa za to, že podľa medializovaných informácií zastáva osem verejných funkcií, a že sa v jeden deň vyskytoval naraz na dvoch miestach.

Nie všetky letáky sa však podarilo doručiť do schránok, roznášačov zadržala polícia a ostávajúce letáky zhabala. Podľa Smatanu tak boli porušené jeho práva.

Keď autorom a majiteľom letákov som ja, domnievam sa, že týmto zásahom mestskej a štátnej polície bolo obmedzené moje ústavné právo na slobodu prejavu a na právo zúčastňovať sa na volebnej kampani. Pretože súčasťou volebnej kampane nie je len vyzývanie voličov, aby niekoho volili, ale aj upozorňovanie na problémy verejných funkcionárov,“ povedal Smatana.

Rekordný počet zamestnaní

Polícia
Foto: Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský SITA

Ako ďalej dodal, jeho cieľom je získať letáky späť a rozdať ich ľuďom. „Voľby sa síce skončili, problém s rekordným počtom zamestnaní nášho primátora však stále trvá. Buď nech sa začne riadne starať o naše mesto, alebo nech z funkcie odíde a venuje sa svojim iným úväzkom,“ vyhlásil.

Informácie v letáku vychádzajú zo správ, ktoré o Janasovi zverejnili médiá. Smatana tvrdí, že voči publikovaných materiálom Janas nepoužil ani právo na opravu podľa tlačového zákona, ani trestné oznámenie.

Janas podal v deň, ako sa letáky v meste objavili, trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre prečin ohovárania. Hovorí, že letáky útočili na jeho dobrú povesť a nezakladali sa na pravde. Okrem toho tu podľa neho mohli vzniknúť ďalšie trestné činy ako nelegálna práca či daňové úniky.

Viac o voľbách v Trenčianskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.

Policajti chytili roznášačov

Politický boj môže byť tvrdý, mal by byť však korektný. Ak sa niekto zníži k tomu, že namiesto vlastného volebného programu letákuje a očierňuje iných kandidátov, tak to svedčí len o morálnej úrovni daného človeka,“ povedal Janas s tým, že nemá problém v marci zverejniť svoje daňové priznanie. K priebehu vyšetrovania sa nechcel vyjadriť. „To je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby to vyhodnotili,“ dodal považskobystrický primátor.

Roznášačov letákov chytila hneď v ten deň polícia. Podľa Smatanu konala nadštandardne rýchlo, keď v jeden deň Janas podal trestné oznámenie, v ten istý deň začala mestská polícia chytať roznášačov letákov a odvážať ich na štátnu políciu, začala trestné stíhanie, vypočula svedkov a predvolala ďalších.

Náčelník mestskej polície však hovorí, že išlo o bežný postup, pričom policajti konali na základe podnetu občanov. Tí sami telefonovali na políciu, pretože ich obsah letákov pohoršil.

Ako uviedol trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička, polícia v danom prípade postupuje v zmysle trestného poriadku, s čím sa stotožnil aj prokurátor . „Daná vec je v štádiu vyšetrovania. Letáky sú zaistené ako dôkazový materiál,“ zakončil.

VÝSLEDKY 2. KOLA KRAJSKÝCH VOLIEB si môžete pozrieť ——> V TOMTO ČLÁNKU.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom