Posledná rozlúčka s legendárnym Petrom Hapkom bude verejná

Petr Hapka
Legendárna česká autorská dvojica Petr Hapka (vľavo) a Michal Horáček (vpravo). Foto: SITA/Universal Music

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Posledná rozlúčka s českým skladateľom, spevákom a dirigentom Petrom Hapkom, ktorý skonal v utorok 25. novembra vo veku 70 rokov, sa uskutoční vo štvrtok 4. decembra na vyšehradskom cintoríne v Prahe, pričom na ňu bude mať prístup aj verejnosť.

Skladateľa následne pochovajú v obci Okoř neďaleko Prahy, pričom na pohrebe sa zúčastnia iba rodinní príslušníci. Tí od zástupcov iDNES.cz dostanú kondolenčnú knihu s odkazmi od viac než 800 čitateľov tohto portálu.

Petr Hapka

sa narodil 13. mája 1944 v Prahe ako syn opernej speváčky a maliara. Vyštudoval pražské konzervatórium. Známy je spoluprácou s textárom Petrom Radom, s ktorým pre Hanu Hegerovú zložili skladby Kázání v kapli Betlémské alebo Obraz Doriana Graye.

Dlhé roky spolupracoval aj s Michalom Horáčkom. Medzi ich najznámejšie piesne patria napríklad Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem. Mnohé zo svojich skladieb naspieval ako duety, okrem Hany Hegerovej napríklad aj s Michaelom Kocábom, Luciou Bílou, Richardom Müllerom, Janou Kirschner alebo Szidi Tobias. Je aj autorom hudby k filmom ako Holky z porcelánu (1974), Páni kluci (1975), Panna a netvor (1978), Krakonoš a lyžníci (1980), Tisícročná včela (1983) či Perinbaba (1985).

Bol dva razy ženatý a je otcom siedmich detí, ktoré mal s piatimi rôznymi partnerkami. Uznávaný hudobník posledný raz vydýchol doma v Okoři, kde sa oňho starala dcéra Petra. Hapka vlani v marci podstúpil operáciu bedrového kĺbu a neskôr mu diagnostikovali Alzheimerovu chorobu.

Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petr HapkaSzidi Tobias