Posledná rozlúčka s Věrou Čáslavskou bola v Národnom divadle

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bohuslav Sobotka
Český premiér Bohuslav Sobotka kladie vence pri spomienkovej slávnosti na gymnastku Věru Čáslavskú v pražskom Národnom divadle. Foto: SITA/AP

PRAHA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Národné divadlo v Prahe bolo po dohode s pozostalou rodinou v pondelok dejiskom poslednej rozlúčky s najúspešnejšou československou a českou olympioničkou Věrou Čáslavskou. Samotný pohreb vynikajúcej športovej gymnastky, ktorá 30. augusta zomrela vo veku 74 rokov, sa uskutočnil v úzkom rodinnom kruhu bez účasti verejnosti. Telo sedemnásobnej olympijskej víťazky spopolnili ešte vo štvrtok pred západom slnka v šumperskom krematóriu, rodina totiž odmietla návrh na usporiadanie štátneho pohrebu so všetkými poctami.

Pondelňajšiu spomienkovú akciu organizačne zabezpečil Český olympijský výbor v spolupráci s Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy ČR a Úradom vlády ČR. V hľadisku pražského Národného divadla sedeli slávni športovci, politici a ďalšie osobnosti verejného života. Na javisku ľudia spomínali na Věru Čáslavskú. „Posledné, čo si priala, je tryzna (smútočná slávnosť na počesť zomrelého, pozn.). Tryzna to nebude, bude to spomínanie,“ citoval portál iDnes.cz slová moderátora Mareka Ebena, ktorý ocenil ľudské vlastnosti zosnulej športovej gymnastky: „Pani Čáslavská je členkou mnohých siení slávy. Ale v jednej chýba – je to Sieň slávy rýdzeho charakteru. Pred pánom Bohom stála rovnako ako pri preskoku, na kladine – s hlavou vztýčenou.“ Publikum na jeho slová odpovedalo súhlasným potleskom.

Hostia rozprávali vtipné historky

Takého optimistického človeka som nezažila. Až tak sme sa nepoznali, ale vďaka tomu, aká bola, mám pocit, že ju poznám veľmi dlho,“ vyhlásila česká snoubordistka Eva Samková, zlatá medailistka zo ZOH 2014 v Soči v snoubordkrose. „Spomienky na teba sú nesmrteľné. Ty si nesmrteľná,“ odkázala Věre Čáslavskej jej slovenská kamarátka, tiež gymnastka Marianna Némethová-Krajčírová, držiteľka dvoch strieborných medailí z olympijských hier. Bronzový medailista v skife na OH 2016 v Riu de Janeiro, český veslár Ondřej Synek rozprával, ako kvôli Čáslavskej začal veriť na talizmany a sľúbil, že v japonskom Tokiu – na mieste, kde si Věru Čáslavskú po olympijských hrách 1964 obyvatelia zamilovali – zabojuje na OH 2020 o chýbajúce olympijské zlato. Na pódiu sa predstavil v pondelok aj strelec Jan Kůrka, ktorý rovnako ako Čáslavská vyhral olympiádu v Mexiku 1968. „Zlatí chlapci“ z OH v Londýne 2012, moderný päťbojár David Svoboda a cyklista Jaroslav Kulhavý, zopakovali slová predrečníkov o tom, ako Věra Čáslavská podporovala súčasných olympijských reprezentantov a napriek boju s rakovinou pankreasu im svojou nezlomnou vôľou a optimizmom dodávala pozitívnu energiu. Športových novinárov reprezentoval Štěpán Škorpil, za Český olympijský výbor vystúpil jeho šéf Jiří Kejval.

Na pondelňajšej spomienke prítomní hostia sledovali úryvky z baletu a keďže bola legendárna gymnastka povestná zmyslom pre humor, tak aj z divadelného predstavenia „Ako sa Husákovi zdalo, že je Věra Čáslavská„. Rovnako aj pri niektorých vtipných „historkách“, ktoré rozprávali hostia na javisku, bol v Národnom divadle počuť smiech. Čáslavská tvrdila, že nechce žiadny uplakaný pohreb, a tak sa aj stalo. Pietnu akciu zakončil krátky zostrih z dokumentu „Věra 68“ Olgy Sommerové s clivou melódiou z filmu „Vtedy na západe“. „Bola to skutočne národná hrdinka. V čase, keď dostáva demokracia jeden úder za druhým, je Věra Čáslavská inšpiráciou. Slobodu si musíme pri spomienke na ňu alebo na Václava Havla uhájiť,“ povedala filmárka. Pri spomienke na skvelú gymnastku sa rozozneli aj zvony Katedrály sv. Víta. Ľudia po 1,5-hodinovej poslednej rozlúčke v zaplnenej sále pražského Národného divadla vstali a z ich strany prišiel dlhotrvajúci potlesk. Na záver zaznela štátna hymna.

Legendou sa stala neochvejným občianskym a morálnym postojom

Verejnosť sa síce v Národnom divadle nezúčastnila, už od piatka je však v jeho blízkosti pietné miesto, kde si ľudia môžu až do pondelňajšieho večera uctiť pamiatku gymnastickej hviezdy – dať kvetiny, zapáliť sviečky či sa zapísať do kondolenčných kníh.

Věra Čáslavská zomrela v utorok 30. augusta v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny, podľahla rakovine podžalúdkovej žľazy. Pražská rodáčka (nar. 3. mája 1942) si na olympijských hrách 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexicu City vybojovala v športovej gymnastike sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Je jediná žena v histórii so siedmimi individuálnymi najcennejšími kovmi. Čáslavská je aj štvornásobnou majsterkou sveta a jedenásťnásobnou majsterkou Európy. V minulosti šéfovala Československému olympijskému výboru a potom i Českého olympijského výboru. V rokoch 1995 – 2001 bola členkou Medzinárodného olympijského výboru.

Najúspešnejšej olympioničke v histórii bývalého Česko-Slovenska v roku 2014 udelili čestné členstvo v Slovenskom olympijskom výbore (SOV). V roku 2013 slávnostne darovala dve zo svojich zlatých olympijských medailí do zbierok SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR: jednu z OH 1964 v Tokiu a jednu z OH 1968 v Mexico City.

Štatút legendy si však získala najmä svojím neochvejným občianskym a morálnym postojom. V roku 1968 sa pridala ku kritikom okupácie Českoskovenska vojskami krajín Varšavskej zmluvy, pred odchodom na OH do Mexico City ako úspešná športovkyňa podpísala aj známu petíciu Dvetisíc slov a jednu zo svojich medailí darovala Alexandrovi Dubčekovi, za čo ju v roku 1971 vylúčili z radov československej telovýchovy. Počas OH v Mexico City sa vydala za atléta Josefa Odložila.

Apelovala na prezidenta Medzinárodného olympijského výboru

V roku 1974 vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu Karlovej univerzity v Prahe a venovala sa trénerskej činnosti. Neskôr jej režim povolil stáž v Mexiku. Po páde totality sa v roku 1990 stala poradkyňou prezidenta Václava Havla pre sociálne otázky a šport, od roku 1991 potom pôsobila ako jeho asistentka. Nasledovalo obdobie odmlky, keď sa vyhýbala vystúpeniam na verejnosti. Zmena nastala až od roku 2007 a definitívny návrat do spoločenského života podčiarkol spomenutý ocenený dokument Olgy Sommerovej „Věra 68“. Svoj politický postoj otvorene vyjadrila aj v kampani pred prezidentskými voľbami 2013, keď aktívne podporovala Karla Schwarzenberga a protestovala proti komunistickej podpore ľavicových kandidátov na čele s Milošom Zemanom.

Vlani v polovici októbra podstúpila Čáslavská náročnú operáciu, po ktorej sa tri týždne zotavovala v nemocnici. Nasledovalo niekoľko sérií chemoterapie, dostávala infúzie, schudla o viac ako 15 kg. Tento rok v lete sa jej stav zhoršil a vynechala aj plánovanú cestu na augustové olympijské hry do Ria do Janeiro. Na diaľku však apelovala na prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha, aby rýchlokorčuliarke Martine Sáblíkovej dovolili súťažiť v cyklistickej časovke žien. Žiadosti českej strany sa však nevyhovelo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Věra Čáslavská