Poslednú loď Ukrajiny obsadili Rusi, Kyjev však vracia úder

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina
Foto: SITA/AP

MYRNYJ 26. marca (WEBNOVINY) – Ruská armáda sa v utorok zmocnila poslednej bojovej lode na Kryme, ktorej posádka bola lojálna súčasnému veleniu na Ukrajine.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Informuje o tom americká spravodajská stanica Fox News, ktorá sa odvoláva na informácie ministerstva obrany v Kyjeve.

Zneli aj výstrely

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Rusi plavidlo Čerkasy obsadili s pomocou troch lodí, dvoch vrtuľníkov a jedného ťažného člnu. Ukrajinskú loď neskôr odtiahli na ruskú základňu v Donuzlavskom zálive na severozápade Krymu. Niektoré médiá informovali, že celú operáciu sprevádzali výbuchy a výstrely.

K obsadeniu poslednej ukrajinskej bojovej lode na Kryme prišlo v čase, keď minister obrany Ihor Teňuch odstúpil zo svojej funkcie.

Ukrajinskí vojaci sa už začali sťahovať z celého Krymského polostrova. Nariadil im to dočasný prezident Oleksandr Turčynov, ktorý tým reagoval na množiace sa prípady útokov na tamojšie ukrajinské základne.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi si prečítate v chronológii

—>TU.

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Ruská armáda nacvičovala obranu voči útokom

Ruská armáda v utorok absolvovala cvičenie na území moldavského separatistického územia Podnestersko. Ruské médiá priniesli vyjadrenie hovorcu ozbrojených síl, podľa ktorého ruskí vojaci na podnesterskom území nacvičovali protiteroristické akcie a simulovali obranu voči prípadnému útoku na ich základne.

Dialo sa tak iba dva dni po publikovaných obavách NATO, ktorá ústami jej najvyššieho veliteľa pre Európu, generála Philipa Breedlovea hovorila o veľkom zoskupovaní ruských vojsk na hranici s Ukrajinou a potrebe aliancie „premyslieť svoju pozíciu a pripravenosť vo východnej Európe„. Breedlove tvrdil, že Rusko už vystupuje ako protivník, a nie ako partner.

Podnestersko, moldavské územie medzi Ukrajinou a riekou Dnester, sa od vlády v Kišiňove odtrhlo v roku 1990 pre nespokojnosť s možným pričlenením Moldavska k Rumunsku po páde Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov.

Rusko má v tomto regióne 1500 vojakov, no jeho nezávislosť neuznalo. Polmiliónové obyvateľstvo Podnesterska je tvorené z tretiny Moldavčanmi, Rusmi a Ukrajincami.

Ukrajina vypla ruské televízie

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Ukrajinský súd nariadil vypnúť štyri ruské televízne stanice, pretože neobjektívne pokrývajú udalosti v krajine. Rusko toto rozhodnutie označilo za útok proti ľudským právam a slobode médií.

Okresný správny súd v Kyjeve zakázal vysielanie staníc Rossija 24, Prvý kanál, RTR Planeta a NTV, pričom sa zaoberá ich permanentným zrušením. „Bezpochyby ide o porušenie demokratických slobôd a medzinárodných záväzkov Ukrajiny,“ uviedol Konstantin Dolgov, špeciálny predstaviteľ ruského ministerstva zahraničia pre ľudské práva, ktorého cituje ruská agentúra RIA Novosti.

Ukrajina je jazykovo rozdelená na rusky hovoriaci východ a ukrajinsky hovoriaci západ. Ukrajinská Národná rada pre televízne a rozhlasové vysielanie nariadila poskytovateľom televíznych služieb, aby zo svojich balíkov vyradili ruské stanice, populárne na východe krajiny.

Rada uviedla, že ich pokrývanie nedávnych udalostí na Ukrajine vrátane politickej krízy a pripojenia Krymu k Rusku ohrozuje národnú bezpečnosť. Rusko kroky Kyjevu kritizuje po tom, čo po obsadení Krymu vypli ukrajinské televízne stanice a ich frekvencie zabrali ruské informačné zdroje.

Posádky letov vraj ohrozujú

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Rusko v stredu obvinilo ukrajinské úrady, že posádkam komerčných letov nedovoľujú po pristátí na ukrajinských letiskách opustiť lietadlá. Ruské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení konštatuje, že Ukrajina tak porušuje medzinárodné právo a ohrozuje bezpečnosť civilnej leteckej dopravy, keďže posádky si nemôžu dostatočne oddýchnuť.

Ministerstvo podľa vyhlásenia v tejto súvislosti už dvakrát poslalo protestnú nótu na ukrajinské veľvyslanectvo v Moskve. „Rusko žiada okamžité zastavenie týchto nezodpovedných praktík, ktoré ohrozujú bezpečnosť civilných letov,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré sa odvoláva na tvrdenie leteckej spoločnosti Aeroflot.

Ukrajinskí pohraničníci podľa aerolínií nedovoľujú ich posádkam oddych na letiskách podľa platných medzinárodných bezpečnostných noriem.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou je od obsadenia Krymu ruskými jednotkami vysoké. Moskva opakovane obvinila Ukrajinu, že ohrozuje jej občanov, ktorých ochranu považuje za svoju povinnosť.

Obama prišiel do Bruselu rokovať o Ukrajine

Americký prezident Barack Obama bude v stredu v Bruseli rokovať s lídrami Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO). Témou bude najmä súčasná napätá situácia na Ukrajine.

Šéf Bieleho domu podľa spravodajskej stanice BBC v dnešnom prejave „zdôrazní dôležitosť európskej bezpečnosti“ a bude „varovať Rusko pred ohrozovaním medzinárodnej stability„. Obamova návšteva sídla EÚ v Bruseli je jeho prvou od zvolenia do funkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama