Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Znamka snp
Námetom známky je monumentálne dielo akademického sochára Jozefa Jankoviča z roku 1969 "Obete varujú", ktoré je súčasťou pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Foto: Pofis.sk
28. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pošta si uctí 70. výročie SNP, vyjde špeciálna známka

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská pošta vydá 29. augusta poštovú známku pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania s nominálnou hodnotou 0,65 eura.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej počty Stanislava Pondelová, námetom známky je monumentálne dielo akademického sochára Jozefa Jankoviča z roku 1969 Obete varujú, ktoré tvorí integrálnu súčasť pamätníka SNP v Banskej Bystrici od architekta Dušana Kuzmu.

Pošta si uctí SNP

Súsošie Jozefa Jankoviča malo podľa Pondelovej pohnutý osud, pretože v roku 1972 bolo z pamätníka odstránené a vrátené na pôvodné miesto až dlho po nežnej revolúcii, a to v roku 2004.

„V tomto roku si preto pripomíname viaceré zaujímavé výročia, ktoré súvisia nielen so samotným Slovenským národným povstaním, ale aj s jeho najvýznamnejším pamätníkom, skvostom slovenskej modernej architektúry. Ide o 45. výročie vzniku tohto súsošia so silným morálnym posolstvom a o 10. výročie vrátenia súsošia na jeho pôvodné miesto,“ vysvetlila Pondelová.

Vydaním tejto poštovej známky chce Slovenská pošta vyjadriť úctu Slovenskému národnému povstaniu a tiež tvorbe Jozefa Jankoviča.

K známke vydajú aj pamätný list

Slovenská pošta vydá v rovnaký deň aj pamätný list k poštovej známke „Slovenské národné povstanie“. Na pamätnom liste formátu A5 je zobrazený detail pozadia poštovej známky s Pamätníkom SNP.

V pravej časti pamätného listu je nalepená poštová známka s odtlačkom príležitostnej poštovej pečiatky s motívom číslice 70 v tvare holubice a domicilom pošty Banská Bystrica 1. Autorom grafickej úpravy pamätného listu je Adrian Ferda. Inaugurácia poštovej známky sa uskutoční 29. augusta 2014 v Banskej Bystrici počas osláv SNP.

Odporúčané články

Rusi reagujú na slová Lajčáka, Šojgu nemá rokovania v pláne So Šojguom sa budeme baviť aj o Ukrajine, vyhlásil Lajčák

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...