Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská pošta
Foto: SITA/Marko Erd
8. októbra 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pošta vydala nové známky, zobrazujú šúrsky jelšový prales

BANSKÁ BYSTRICA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Jelša lepkavá, krušina jelšová a papraď ostnatá sú motívmi troch nových známok, ktoré Slovenská pošta vydala v rámci emisného radu Ochrana prírody.

Ako ďalej uvádza v tlačovej správe hovorkyňa spoločnosti Iveta Dorčáková, známky vytlačila technikou oceľotlače Poštovní tiskárna cenin Praha. Autorom výtvarného návrhu hárčeka, ako aj rytín poštových známok je slovenský akademický maliar, svetovo uznávaný tvorca známok Rudolf Cigánik. Známky v nominálnej hodnote 0,65 eura stvárňujú typické rastliny jelšovému pralesa v Národnej prírodnej rezervácii Šúr pri Svätom Jure, ktorý je jediným v strednej Európe.

Šúrsky jelšový prales vznikol približne pred desaťtisíc rokmi v terénnej priehlbine situovanej na východnom úpätí Malých Karpát. Považuje sa za posledný a jediný pôvodný biotop barinato-slatinného jelšového lesa v Strednej Európe, kde rastie viacero chránených rastlín a živočíchov. Vzhľadom na svoju jedinečnosť bol Šúr zaradený v roku 1990 do zoznamu takzvaných rámsarských lokalít medzinárodného významu, ktorý mapuje najvýznamnejšie mokrade na svete.

Slovenská pošta pravidelne získava prestížne ocenenia na medzinárodných súťažiach o najkrajšie poštové známky Európy alebo sveta. V tomto roku je to napríklad zaradenie poštovej známky Alfons Mucha zo série Umenie medzi TOP 5 najkrajších poštových známok sveta v súťaži Grand Prix de l´Exposition WIPA vo Viedni. Ďalším úspechom je prvé miesto v súťažnej triede poštových operátorov vydávajúcich do 30 emisií známok ročne na Svetovej filatelistickej výstave World Stamp Show 2016 v New Yorku.

Odporúčané články

Slovenská pošta KALI špeciál distribuovať nebude KALI špeciál sa bude distribuovať aj bez pošty

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...