Postihnutý muž zneužil peňažný príspevok, dostal podmienku

Peniaze, korupcia
Foto: SITA/AP

BANSKÁ BYSTRICA 8. júna (WEBNOVINY) – Trest jeden rok odňatia slobody podmienečne dostal 46-ročný Jozef Antoš z obce Krušinec v okrese Stropkov za prečin poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev.

Protiprávne konanie zdravotne postihnutého muža súvisí s jeho žiadosťou o nenávratný príspevok zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu na samostatnú zárobkovú činnosť. Antoš príspevok dostal, ale nedodržal dohodnuté podmienky.

Tým spôsobil škodu viac ako 7 200 eur. Muž priznal, že skutok spáchal a s prokurátorkou Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú dnes schválil sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.

Príspevok dostal na poisťovanie

Antoš v septembri 2011 požiadal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Stropkove o poskytnutie nenávratného finančného príspevku pre seba ako občana so zdravotným postihnutím. S úradom následne uzavrel dohodu, podľa ktorej počas dvoch rokov s pomocou príspevku mal vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.

V jeho prípade išlo o sprostredkovateľskú činnosť v oblasti poistenia. Úrad na to uvoľnil 9 656 eur s tým, že Antoš mal polročne podávať písomné správy o použití príspevku. V inkriminovanom období však predložil iba jednu správu a doklad o využití 1 105 eur.

Skúšobná doba je pätnásť mesiacov

Žiadne ďalšie doklady o použití príspevku nepredložil, ani vyplatené financie nevrátil. Tým Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Stropkove spôsobil škodu 7 268 eur. Prostriedky pritom poskytol Európsky sociálny fond.

Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči verdiktu súdu neodvolá. Skúšobnú lehotu podmienečného odsúdenia Antoša súd stanovil na pätnásť mesiacov. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Stropkove s jeho nárokom na náhradu škody súd odkázal na občianske súdne konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ESF Európsky sociálny fondÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny