Postoj Kisku k návšteve Moskvy je správny, potvrdil Kukan

Na Slovensko prišiel maďarský prezident, stretol sa s Kiskom
Prezident SR Andrej Kiska počas TB po prijatí prezidentom SR. Bratislava, 10. december 2014. Foto: SITA/Katarína Acél - Gáliková

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Postoj prezidenta Andreja Kisku, ktorý zatiaľ nepotvrdil ani nevylúčil účasť na májových oslavách konca druhej svetovej vojny v ruskej Moskve, je podľa europoslanca a bývalého ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana správny.

Miloš Zeman pozvanie prijal

Naopak, český prezident Miloš Zeman, ktorý už pozvanie na návštevu Ruska prijal, konal podľa Kukana unáhlene.

„Myslím, že oficiálne stanovisko slovenskej strany – prezidenta aj ministerstva zahraničných vecí – je správne a múdre. To sú veci, kde treba naozaj zvážiť všetky okolnosti. Na jednej strane je to historické víťazstvo a porážka fašizmu, na druhej strane sa nemožno odosobniť od toho, že sa to deje v Rusku, ktoré sa dnes správa nehorázne a porušuje medzinárodné právo,“ povedal niekdajší šéf slovenskej diplomacie agentúre SITA.

Je potrebné správať sa diplomaticky, tvrdí Kukan

V situáciách podobných tejto je podľa Kukana potrebné správať sa diplomaticky a vyhnúť sa unáhleným rozhodnutiam, aké urobil napríklad Miloš Zeman. „Je ešte dosť času, mnohé veci sa ešte udejú a keď sa prijme rozhodnutie dva týždne pred udalosťou, tak to bude v poriadku,“ dodal Kukan.

Ak by Kiska do Moskvy nakoniec išiel, určite by tam podľa slovenského europoslanca nebol z EÚ sám a žiadne dramatické dopady by to nemalo. Podľa Kukana by sa však nič vážne nestalo, ani keby Kiska pozvanie neprijal. „Rusko je dosť skúsené na to, aby si takéto veci vyhodnotilo logicky a správne a určite by jeden takýto prípad, aj keď ide o dôležitú akciu, nevyvolal nejaké ďalekosiahle negatívne reakcie,“ ukončil.

Andrej Kiska sa k pozvaniu ešte nevyjadril

Niekoľko mesiacov pred májovými oslavami konca druhej svetovej vojny v ruskej Moskve nie je isté, či sa na nich zúčastní aj slovenská hlava štátu Andrej Kiska. Kancelária prezidenta SR aj ministerstvo zahraničných vecí sa priamej odpovedi vyhýbajú. „Plán zahraničných ciest na rok 2015 sa ešte len pripravuje,“ tvrdí hovorca prezidenta Roman Krpelan.

„Rozhodnutie o prípadnej návšteve Ruska prijímajú ústavní činitelia vždy na základe konkrétnej pozvánky na konkrétnu udalosť alebo pri konkrétnej príležitosti, takže sa nedá paušalizovať. Vo všeobecnosti sa vždy v konzultácii s ministerstvom zahraničných vecí zvažujú bilaterálne aspekty ako aj pozície EÚ a medzinárodný kontext,“ ozrejmil hovorca ministerstva Peter Stano, podľa ktorého v tomto prípade zatiaľ rozhodnutie nepadlo.

Stano však poukazuje na to, že ruský prezident Vladimir Putin bežne navštevuje krajiny EÚ. Vítali ho vo Francúzsku, Rakúsku či v Maďarsku. „Do konania moskovských osláv ostáva ešte dosť času a príležitostí, aby členské štáty EÚ diskutovali o vzťahoch s Ruskom a vyhodnocovali ich. SR vo všeobecnosti podporuje spoločný postup Únie,“ dodal Stano.

Oslavy v Moskve sa uskutočnia 9. mája, keď Rusi oslavujú výročie konca druhej svetovej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiloš ZemanVladimir Putin