Postup Pellegriniho vlády je neseriózny, tvrdí SaS a žiada odklad rozhodnutia o nákupe stíhačiek

Ľubomír Galko
Poslanec Ľubomír Galko Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie kedy a aký typ stíhacích lietadiel Slovensko kúpi sa netýka len tejto vlády, ale aj budúcich vlád a nasledujúcich generácií.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení opozičnej strany SaS, preto je táto záležitosť verejná a mala by prejsť odbornou diskusiou. Podľa liberálov by aj konečné rozhodnutie malo padnúť na základe čo najširšieho politického konsenzu.

Kompletné materiály

„Slovenská národná strana a jej minister obrany Peter Gajdoš sa však postarali o to, aby takáto diskusia vôbec nevznikla. Jasným dôkazom toho je, že v stredu o tejto otázke rokuje Bezpečnostná rada SR a následne vláda, pričom len včera podvečer ministerstvo zverejnilo časť materiálov, z ktorých vyplýva, že sa prikláňa k nákupu amerických strojov F-16,“ povedal poslanec Ľubomír Galko.

Takýto postup podľa neho strana považuje za krajne neseriózny a žiada vládu a osobitne premiéra Petra Pellegriniho, aby rozhodnutia odložil dovtedy, kým nebudú zverejnené kompletné materiály, podľa ktorých ministerstvo obrany postupovalo a na základe nich sa neuskutoční odborná diskusia.

Ako ďalej Galko zdôraznil, miliardy eur, ktoré má tento obchod stáť, nie sú peniazmi predsedu SNS Andreja Danka, ministra obrany Petra Gajdoša a ani „tieňového ministra obrany“ Jána Hoľka.

„Sú to peniaze daňových poplatníkov. Oni musia mať pocit, že výber nadzvukových lietadiel pre Ozbrojené sily SR sa uskutočnil transparente a zvolené riešenie na ochranu vzdušného priestoru Slovenska je najefektívnejšie z tých, ktoré prichádzali do úvahy,“ dodal Galko.

Nákup amerických stíhačiek

Kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) sa na poslednom rokovaní pred letnou prestávkou bude venovať nákupu stíhačiek, schváliť by mali aj materiál o výmene zastaraných radarov.

Tieto materiály ministerstvo obrany predložilo na Bezpečnostnú radu SR, ktorá zasadala tesne pred rokovaním vlády. V odtajnenej časti dokumentu, ktorý v utorok večer ministerstvo obrany zverejnilo, sa o presnej sume za stíhačky nehovorí.

Amerických strojov F-16 Block 70/72 ministerstvo odporúča nakúpiť 14. Na nové stíhačky by malo Slovensko podľa doteraz medializovaných informácií minúť viac ako jednu miliardu eur, v prípade radarov 155 miliónov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír GalkoPeter GajdošPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRSaS Sloboda a Solidarita