Postupovali sme podľa predpisov, reaguje Matečná na adresu dotknutých firiem v škandále s poľským mäsom

Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas rokovania 32. schôdze Národnej rady SR, kde rokovali o návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej. Bratislava, 24. máj 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná na adresu firiem, ktoré sa cítia byť po zverejnení svojho mena v európskom informačnom systéme v súvislosti so škandálom s poľským mäsom poškodené, uviedla, že agrorezort aj Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) postupovali podľa predpisov, keď ich menovali.

Obe inštitúcie pritom podľa ministerky nezverejňovali nič nad rámec toho, čo malo a nemalo byť zverejnené. Ministerka to konštatovala v stredu po rokovaní vlády.

Veterinári kontrolujú výrobky od poľa a maštale

„Ak sa k nám v rámci únie dostanú závadové potraviny, je povinnosť danej krajiny a daného veterinárneho orgánu skontrolovať potraviny, na ktoré už potom nemáme dosah. Len takýmito buď náhodnými kontrolami ako teraz robíme, alebo cielenými kontrolami, pretože vieme, že mäso z Poľska z bitúnku sa dostalo aj na naše stoly,“ povedala Matečná.

K prípadnej kompenzácii poškodených firiem ministerka povedala, že zatiaľ nevie odpovedať, či k nej agrorezort pristúpi. „Na kompenzáciu neviem v tejto chvíli odpovedať. Stále vyzývam, aj som dlhodobo vyzývala všetkých, ktorí zabezpečujú stravovanie, nielen v školských zariadeniach, seniorských zariadeniach, ale aj obyvateľov – dávajte si pozor, čo kupujete. Kupujte slovenské. ŠVPS kontroluje všetky tieto výrobky od poľa alebo od maštale až na stôl,“ konštatovala Matečná.

Mäso firmy Cimbaľák bolo nezávadné

Ministerka pôdohospodárstva sa vyjadrila aj k prepúšťaniu vo firme Cimbaľák. „Pán Cimbaľák má závod, ktorý spracováva mäso. Ak sú tie informácie, ktoré mám od hlavného veterinára pána profesora Bíreša, správne, tak aj pán Cimbaľák ohlásil, že sme ho v podstate znemožnili. Nebolo to tak. Firma Cimbaľák bola normálne zverejnená v európskom výstražnom systéme, čiže my sme nezverejňovali nič nad rámec toho, čo malo a nemalo byť zverejnené,“ dodala Matečná.

Mäso spoločnosti Cimbaľák bolo podľa najnovších správ nezávadné. „Hovädzie mäso dovezené z Poľska na Slovensko spoločnosťou Mäsovýroba Cimbaľák nepochádzalo z chorých kráv. Spoločnosť má k dispozícii doklady, ktoré potvrdzujú jeho nezávadnosť. Ide o Veterinárny hygienický ústav vo Varšave, dotknutý poľský bitúnok z Mazovského vojvodstva, sprievodné doklady pri dodávke mäsa, prehlásenie dodávateľa z Poľska o nezávadnosti,“ uviedla spoločnosť Mäsovýroba Cimbaľák.

Zväz nesúhlasí s postupom veterinárnej správy

ŠVPS od prepuknutia škandálu na svojej stránke pravidelne zverejňuje nové informácie týkajúce škandálu s poľským mäsom. Prvá informácia bola zverejnená 29. januára 2019, 30. januára boli na stránke zverejnené mená prvých troch prevádzok na území SR, kde bolo poľské hovädzie mäso z chorých zvierat v SR dodané.

Následne 31. januára bol zoznam prevádzok rozšírený aj o ďalších šesť prevádzok, a to prostredníctvom systému rýchleho varovania s oznámením: „V týchto predajniach budú vykonané úradné kontroly príslušnými regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami“.

„Do pozornosti dávame budúci čas v texte oznámenia t.j. v tomto štádiu mala štátna veterinárna správa iba podnet, na základe ktorého mala prešetriť a preukázať, či sa mäso z chorých zvierat mohlo dostať do dotknutých prevádzok, ktorých názvy už medializovala. Avšak bez konkrétnych poznatkov a dôkazov, že sa tak skutočne stalo. Zväz spracovateľov mäsa preto nesúhlasí so spôsobom, akým ŠVPS postupovala, keď zverejnila a medializovala názvy konkrétnych výrobcov či predajní vo vzťahu ku tejto kauze bez toho, aby boli k dispozícii výsledky konkrétnych veterinárnych kontrol u dotknutých výrobcov,“ zastala sa výrobcov výkonná riaditeľka zväzu Eva Forrai.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR