Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gorila
Účastníci zhromaždenia na Námestí Slobody. Protest Gorila 6 v uliciach Bratislavy zorganizovali nespokojní občania. Bratislava, 9. marec 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
17. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Posun v kauze Gorila, vyšetrovatelia riešia ďalšie úplatky

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – V kauze Gorila nastal posun, špeciálny vyšetrovací tím začal vyšetrovať dva nové úplatkárske prípady. Pre portál Aktuálne.sk to potvrdil šéf tímu Marek Gajdoš.

„Boli začaté dve nové trestné stíhania pre korupčnú trestnú činnosť. Bližšie sa k nim však nie je možné vyjadriť,“ zdôraznil Gajdoš. Podľa informácií Aktuálne.sk majú oba prípady priamo vychádzať z údajného spisu tajnej služby Gorila, ktorý sa pred vyše dvoma rokmi tesne pred Vianocami objavil na internete.

Rozuzlenie sľubovali tento rok

Polícia pracuje aj s výpoveďami svedkov, dokazovanie však môže byť ťažké. Podozrenia totiž siahajú až do rokov 2005 – 2006. Objasniť takúto starú korupciu je aj podľa slov špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý kauzu dozoruje, takmer nemožné.

Nicholson tom gorila
Foto: SITA/Diana Černáková
Aktuálne.sk pripomína, že okrem dvoch nových trestných stíhaní špeciálny tím naďalej rieši aj úplatok za vybavenie dodávky informačných systémov, korupčný prípad, pri ktorom oslovili Fond národného majetku či porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku v súvislosti s privatizáciou Slovenských elektrární. Od začiatku roka 2012 sa vedie aj stíhanie pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny.

Kováčik v rozhovore pre Hospodárske noviny vlani v novembri povedal, že drvivá väčšina úkonov v kauze Gorila už je urobená. Zvažoval tiež, či je dôvod, aby vyšetrovací tím vôbec ešte fungoval.

„Reálne to vidím tak, že vec by bolo možné ukončiť a rozhodnúť do prvého polroka 2014,“ avizoval vlani v novembri dozorujúci prokurátor. Či sa tak stane, zatiaľ nie je podľa portálu jasné. Gajdoš sa teraz k termínu ukončenia trestného konania vyjadriť nechcel. „Keďže nie sú ešte ukončené potrebné prebiehajúce úkony,“ zdôvodnil.

Údajné kupovanie poslancov

V súvislosti s údajným spisom tajnej služby, ktorý mal vzniknúť pri odpočúvaní bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, polícia vyšetrovala aj podozrenie z kupovania poslancov pri schvaľovaní zdravotníckych zákonov z dielne Rudolfa Zajaca. Reforma zdravotníctva prešla vďaka prekvapivej podpore nezávislých poslancov, z ktorých väčšina pôsobila pôvodne v HZDS, dodáva portál.

Viacerí politici už v tom čase tvrdili, že za zmenou postoja zákonodarcov stála finančná skupina Penta. Rovnaké podozrenie sa objavilo aj v uniknutých depešiach na stránkach WikiLeaks. Penta to jednoznačne odmieta. Napokon ani špeciálny tím korupciu v parlamente nenašiel a stíhanie vlani v októbri zastavili.

Odporúčané články

Súd definitívne oslobodil demonštranta z protestu Gorila OECD zdvíha varovný prst, trápi ju slovenská Gorila

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...