Z Baltského mora zmizlo podmorské laboratórium, vedci a polícia riešia nevysvetliteľnú záhadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
potápač
Foto: ilustračné, Getty Images

Nevysvetliteľnú záhadu riešia v spolupráci s políciou vedci z nemeckého Kielu, ktorým zmizlo z morského dna neďaleko pobrežia obrovské podmorské laboratórium.

Monitorovacia stanica, ktorá vážila 740 kilogramov, bola ukotvená v hĺbke 22 metrov a necelé dva kilometre od pobrežia a bola zabezpečená silnými kovovými lanami. Jej výrobcovia uvádzajú, že nie je možné, aby ju dokázali uvoľniť akékoľvek prírodné sily ako búrka, silné vlny či morské živočíchy.

Našli uvoľnené laná

Laboratórium, ktoré patrí vedeckému stredisku Geomar, meralo od roku 2016 viacero ukazovateľov dôležitých na skúmanie klimatických zmien, okrem iného aj objem metánu v morskej vode. Zariadenie sa však zrazu 21. augusta odmlčalo a prestalo posielať akékoľvek údaje.

Vedci si najskôr mysleli, že ide o technickú poruchu a vyslali na miesto potápačov. Tí však zistili, že zariadenie na svojom pôvodnom mieste nie je a jediné, čo našli, boli uvoľnené laná.

Údaje neoceniteľnej hodnoty

Riaditeľ Geomaru Hermann Bange sa pre nemecké médiá vyjadril, že vedci si túto situáciu zatiaľ nijako nevedia vysvetliť a strata zariadenia, ktoré im „poskytovalo údaje neoceniteľnej hodnoty„, je pre nich veľkou ranou.

Geomar sa obracia na verejnosť s prosbou o akékoľvek informácie o prípadných podozrivých aktivitách v tejto oblasti, do ktorej inak nemajú prístup žiadne lode a dokonca ani malé rybárske člny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia