Potápači identifikovali vrak lode, ktorú počas druhej svetovej vojny potopila nemecká ponorka

americká vojnová loď
Fotografia poskytnutá americkým námorníctvom zobrazuje vojenskú loď Eagle, ktorú postavili počas druhej svetovej vojny. Je podobná lodi USS Eagle PE-56, ktorú potopila nemecká ponorka. Foto: SITA/AP Photo/U.S. Navy, File

Súkromný tím potápačov identifikoval potopenú americkú vojnovú loď, ktorú počas druhej svetovej vojny zasiahla nemecká ponorka len niekoľko kilometrov od pobrežia štátu Maine.

Armáda si pôvodne myslela, že USS Eagle PE-56 sa potopila 23. apríla 1945 po explózii kotla. V roku 2001 však zistili, že incident zapríčinila nemecká ponorka. Prežilo vtedy 13 ľudí zo 62-člennej posádky.

Loď objavili pomocou sonaru

Špecialista na podmorský výskum Garry Kozak potvrdil, že potápač Ryan King z Brentwoodu v New Hampshire v júni 2018 zistil, že predmet, ktorý Kozak predtým objavil vďaka sonaru, je loď ležiaca 90 metrov pod hladinou.

Kingov tím následne začal s dôkladnou prehliadkou vraku, ktorý leží osem kilometrov od mesta Cape Elizabeth v Maine.

Kotol lode bol neporušený

Video, ktoré plánujú zverejniť na jeseň na Smithsonian Channel, zároveň slúži ako dôkaz toho, čo povedali námorníci, a teda že po explózii sa loď roztrhla na dve časti.

Obe sa nachádzajú približne 105 metrov od seba. Na zázname je takisto vidieť, že žiaden kotol lode nie je porušený. Nemeckú ponorku o niekoľko dní neskôr potopili pri Block Island.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom