Slovensko dostalo odporúčania na pôde OSN, medzi nimi bolo aj urýchlené vyšetrenie vraždy Kuciaka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Kuciak
Pohľad na zapálené sviečky na pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička sa v pondelok zúčastnil na univerzálnom periodickom hodnotení Organizácie Spojených národov (OSN) o dodržiavaní ľudských práv na Slovensku v Ženeve.

Posilnenie postavenia žien

Pre Slovensko išlo o tretie hodnotenie. Ružička prezentoval členským štátom pokrok, ktorý SR dosiahla v uplynulom období pri rozvoji ľudských práv a ich ďalšej ochrane. V diskusii členské štáty predložili podnety pre SR na zlepšenie a posilnenie ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku.

Viaceré z nich sa zameriavali na posilnenie postavenia žien, postavenia rómskej komunity a odstránenia jej diskriminácie, osobitne zlepšenia ich prístupu k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, či vhodnému bývaniu.

Delegáciu, ktorú viedol Ružička, dopĺňali zástupcovia rezortov spravodlivosti, práce, vnútra, školstva, zdravotníctva či z úradu splnomocnenca pre rómske komunity. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Boj proti extrémizmu aj xenofóbii

„Delegácia predstavila proaktívne a pozitívne opatrenia, stratégie a politiku Slovenska k vybraným ľudsko-právnym témam, ktoré vznikali v spolupráci vládnych inštitúcií a mimovládneho sektora. Slovenská republika informovala o krokoch v boji proti extrémizmu, xenofóbii, nenávistným prejavom, ako aj na podporu slobody prejavu. Ružička tiež prezentoval menšinovú politiku, vrátane otázok týkajúcich sa rómskej komunity, stratégiu na odstránenie diskriminácie žien, opatrenia na odstránenie rasovej diskriminácie, či ochranu práv dieťaťa,“ informovalo ministerstvo.

Členské štáty ocenili pokrok SR pri budovaní a posilňovaní legislatívneho a inštitucionálneho rámca, osobitne vytvorenie funkcie komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, komisára pre práva dieťaťa a prijatie viacerých strednodobých stratégií na ochranu ľudských práv.

V diskusii, v ktorej vystúpilo 82 rečníkov, predložili členské štáty podnety na zlepšenie a posilnenie ochrany a podpory ľudských práv v SR. Viaceré z nich sa zameriavali na posilnenie postavenia žien, postavenia rómskej komunity a odstránenia jej diskriminácie, osobitne zlepšenia ich prístupu k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, či vhodnému bývaniu.

Zlepšenie ochrany novinárov

Odporúčania členských štátov sa sústredili aj na potláčanie extrémizmu a nenávistných prejavov, vrátane zlepšenia ochrany novinárov, pričom vyzvali na urýchlené vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a potrestanie vinníkov.

„Štátny tajomník Ružička ocenil aktívne zapojenie sa členských krajín a ich konštruktívny prístup k nášmu hodnotiacemu procesu. Zdôraznil, že predložené podnety a odporúčania vláda v spolupráci s občianskou spoločnosťou a ďalšími partnermi dôsledne posúdi a preskúma možnosti a spôsoby ich implementácie v záujme ďalšieho posilnenia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku,“ prisľúbilo ministerstvo.

Štátny tajomník osobitne vyzdvihol potrebu ochrany slobody prejavu, právneho štátu a podpory multilateralizmu pri riešení globálnych otázok, medzi ktoré ochrana a podpora ľudských práv nesporne patrí.

Objektívne upozorniť na problémy

Univerzálne periodické hodnotenie je osobitným mechanizmom Rady OSN pre ľudské práva, ktorý umožňuje členským štátom OSN v pravidelných intervaloch hodnotiť stav ochrany a podpory ľudských práv vo vybranej krajine.

Mechanizmus univerzálneho periodického hodnotenia je platformou, ktorej hlavnou úlohou je objektívne upozorniť na výzvy a prípadné problémy pri ochrane ľudských práv.

Cieľom hodnotenia je poskytnúť komplexný a objektívny obraz o stave ľudských práv v konkrétnej krajine a ponúknuť jej námety a odporúčania na zlepšenie a posilnenie podporu ľudských práv.

Ružička rokoval aj s Moellerom

V rámci návštevy Ženevy Ružička rokoval aj s výkonnou riaditeľkou Európskej hospodárskej komisie Oľgou Algayerovou, s ktorou prediskutovali možnosti a pokrok pri realizácii trvalo udržateľných rozvojových cieľov.

Ružička tiež navštívil Ženevské centrum pre demokratickú kontrolu ozbrojených síl (DCAF), kde diskutoval o podpore a presadzovaní témy reformy bezpečnostného sektora v rámci predsedníctva SR v OBSE v roku 2019.

Rokoval aj s generálnym riaditeľom Úradovne OSN v Ženeve Michaelom Moellerom, s ktorým si vymenili názory na súčasné výzvy multilateralizmu a možnosti rozšírenia spolupráce regionálnych organizácií a OSN a možnú úlohu slovenského predsedníctva v OBSE pri napĺňaní tejto úlohy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František RužičkaMichael MoellerOľga Algayerová
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v EurópeOSN Organizácia Spojených národov