Potomkovia Baťu prídu na oslavy založenia mesta Partizánske

Baťa
Foto: partizanske.sk

TRENČÍN 2. septembra (WEBNOVINY) – Na oslavy 75. výročia založenia Partizánskeho prídu aj potomkovia zakladateľa tohto mesta Jána Antonína Baťu. Ako agentúru SITA informoval primátor Partizánskeho Jozef Božik, vnuk a vnučka známeho podnikateľa priletia z Ameriky. Oslavy jedného z najmladších miest na Slovensku sa budú konať od 13. do 15. septembra.

„Vnuk aj vnučka svojou prítomnosťou umocnia skutočnosť, že zakladateľom nášho mesta je práve jeden z najznámejších podnikateľov, a to je Ján Antonín Baťa – nevlastný brat Tomáša Baťu, ktorý firmu Baťa založil,“ povedal Božik.

Mesto na deň osláv pripravilo viacero podujatí. Chýbať nebudú vystúpenia kapiel, ohňostroj, pokus o rekord v tancovaní „Gangnam Style“ či jarmok. Súčasťou osláv je tiež odhalenie tabule Jána Antonína Baťu v parku. Niekoľkodňové podujatie ukončí v nedeľu slávnostná svätá

Vznik Partizánskeho spadá do obdobia rokov 1938 – 1939, kedy zlínska firma Baťa vybudovala v chotári obce Šimonovany závod na výrobu obuvi. Po postavení obytných a spoločenských budov sa zrodila osada Baťovany ako súčasť Šimonovian.

S rozvojom fabriky rástla úmerne aj osada Baťovany a tak v roku 1948 bola obec Šimonovany premenovaná na Baťovany, ktorým bol priznaný charakter mesta. Ako výraz uznania za účasť obyvateľov v SNP prijalo mesto dňa 9. februára 1949 názov Partizánske.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie Baťa