Potopenie ponorky Kursk spôsobila zrážka s ponorkou NATO, tvrdí ruský admirál vo výslužbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ponorka Kursk
Ruská atómová ponorka Kursk. Foto: archívne, SITA/AP

Ruský admirál vo výslužbe Viačeslav Popov tvrdí, že potopenie ponorky Kursk v roku 2000 spôsobila zrážka s ponorkou Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Toto tvrdenie je v rozpore s oficiálnym záverom vyšetrovania, podľa ktorého najhoršiu postsovietsku námornú katastrofu zapríčinila explózia cvičného torpéda.

Poškodená mala byť aj ponorka NATO

Popov, ktorý bol veliteľom ruskej Severnej flotily, keď Kursk explodoval a potopil sa počas námorných manévrov v Barentsovom mori, v pondelok pre štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti povedal, že do stroja neúmyselne narazila ponorka NATO, keď ho sledovala v tesnej blízkosti.

Podľa admirála bola pri silnom výbuchu poškodená aj ponorka NATO a z oblasti stihla vyslať núdzový signál. Ponorku NATO neidentifikoval a priznal, že nemá dôkazy, aby podporil svoje tvrdenia.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol komentovať Popovove výroky a poukázal na oficiálne vyšetrovanie, ktoré dospelo k záveru, že katastrofu spôsobila výbušnina, ktorá unikla z chybného torpéda.

Plavidlo K-141 Kursk bola supermoderná ruská jadrová ponorka uvedená do služby v roku 1995. Bola súčasťou Severnej flotily ruského vojnového námorníctva a operovala hlavne v oblastiach Severného ľadového oceánu.

Strategická atómová ponorka

Kursk naprojektovali na boj s ponorkami, lietadlovými loďami a na vystreľovanie ďalekonosných rakiet spod hladiny.

Bola to strategická atómová ponorka, ktorá mohla niesť 24 jadrových balistických striel.

Počas námorného cvičenia v medzinárodných vodách Barentsovho mora prišlo dňa 12. augusta 2000 na Kursku k dvom mohutným výbuchom.

Ponorka klesla na dno do hĺbky 108 m, približne 135 km od prístavu Severomorsk. Katastrofu neprežil nikto zo 118 členov posádky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovViačeslav Popov
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy