Potravinári kritizujú zákon o odbytovom fonde

Potraviny
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Zákon o odbytovom fonde predstavuje hrozbu zdražovania potravín a zníženie ich konkurencieschopnosti na európskom trhu.

Na pondelkovej tlačovej besede to uviedla Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Legislatívu z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR potravinári kritizujú aj preto, že podľa jej predstaviteľov prebieha legislatívny proces v tichosti a netransparentne.

„Ministerstvo vylúčilo z možnosti uplatnenia pripomienok verejnosť, čím hrubo porušilo legislatívne pravidlá Vlády SR. Nezverejnenie návrhu na portáli znamená, že návrh zákona nie je oficiálne v pripomienkovom konaní, a teda ako taký nemôže byť predložený na rokovanie vlády SR a jej poradných orgánov,“ vyhlásil prezident PKS Daniel Poturnay.

Zákon zavádza novú daň

Predstaviteľom PKS sa nová legislatíva nepáči z toho dôvodu, že zavádza novú daň, ktorá nie je vyvážená žiadnym jasne formulovaným verejným záujmom a odčerpáva nezanedbateľné množstvo potrebných zdrojov so sektoru poľnohospodárstva a potravinárstva.

Účinok takto vynaložených zdrojov je podľa Poturnaya pochybný. „Miesto zníženej DPH na potraviny, ktorú ministerstvo sľubovalo, zavádza na potraviny ešte novú daň,“ doplnil Poturnay.

PKS zároveň považuje formuláciu zákona za vágnu a nejasnú. Jej predstavitelia ostro kritizovali aj to, že legislatíva vytvára neštátny fond, ktorý nebude podliehať kontrole Najvyššieho kontrolného úradu SR, pretože nebude financovaný zo strany štátu. „O nakladaní s vyzbieranými prostriedkami bude rozhodovať úzka skupina ľudí menovaných ministrom,“ dodal Poturnay. Za zarážajúcu označil podporu odbytového fondu zo strany Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, keďže reprezentuje podniky v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktoré nová povinnosť výrazne zaťaží.

Ministerstvo sa bráni

MPRV na vyhlásenia PKS reaguje tým, že návrh zákona predložilo ako iniciatívny návrh na základe návrhu a požiadavky SPPK. „Vzhľadom k pokračujúcej nejednotnosti samosprávy a akútnej potreby riešenia podpory predaja a propagácie slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov sme pristúpili k radikálnemu predloženiu predmetného zákona. Je nám ľúto, že sme z podnikateľskej sféry nedostali iný návrh koncepčného riešenia, ako je predložený návrh zákona,“ uviedla Zuzana Gulová, hovorkyňa MPRV SR.

Zároveň dodala, že návrh zákona je ústretový voči samospráve, dáva jej všetky rozhodovacie právomoci pre spravovanie vyzbieraných finančných prostriedkov, ktoré prichádzajú do fondu z podnikateľskej sféry. Zdôraznila tiež, že príspevok do odbytového fondu je odpočítateľnou položkou z dane, čo MPRV považuje za zásadnú vec, pričom ju má prerokovanú s Ministerstvom financií SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPKS Potravinárska komora Slovenska