Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potraviny
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
11. 02. 2013 15:26 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Potravinári kritizujú zákon o odbytovom fonde

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Zákon o odbytovom fonde predstavuje hrozbu zdražovania potravín a zníženie ich konkurencieschopnosti na európskom trhu.

Na pondelkovej tlačovej besede to uviedla Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Legislatívu z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR potravinári kritizujú aj preto, že podľa jej predstaviteľov prebieha legislatívny proces v tichosti a netransparentne.

„Ministerstvo vylúčilo z možnosti uplatnenia pripomienok verejnosť, čím hrubo porušilo legislatívne pravidlá Vlády SR. Nezverejnenie návrhu na portáli znamená, že návrh zákona nie je oficiálne v pripomienkovom konaní, a teda ako taký nemôže byť predložený na rokovanie vlády SR a jej poradných orgánov,“ vyhlásil prezident PKS Daniel Poturnay.

Zákon zavádza novú daň

Predstaviteľom PKS sa nová legislatíva nepáči z toho dôvodu, že zavádza novú daň, ktorá nie je vyvážená žiadnym jasne formulovaným verejným záujmom a odčerpáva nezanedbateľné množstvo potrebných zdrojov so sektoru poľnohospodárstva a potravinárstva.

Účinok takto vynaložených zdrojov je podľa Poturnaya pochybný. „Miesto zníženej DPH na potraviny, ktorú ministerstvo sľubovalo, zavádza na potraviny ešte novú daň,“ doplnil Poturnay.

PKS zároveň považuje formuláciu zákona za vágnu a nejasnú. Jej predstavitelia ostro kritizovali aj to, že legislatíva vytvára neštátny fond, ktorý nebude podliehať kontrole Najvyššieho kontrolného úradu SR, pretože nebude financovaný zo strany štátu. „O nakladaní s vyzbieranými prostriedkami bude rozhodovať úzka skupina ľudí menovaných ministrom,“ dodal Poturnay. Za zarážajúcu označil podporu odbytového fondu zo strany Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, keďže reprezentuje podniky v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktoré nová povinnosť výrazne zaťaží.

Ministerstvo sa bráni

MPRV na vyhlásenia PKS reaguje tým, že návrh zákona predložilo ako iniciatívny návrh na základe návrhu a požiadavky SPPK. „Vzhľadom k pokračujúcej nejednotnosti samosprávy a akútnej potreby riešenia podpory predaja a propagácie slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov sme pristúpili k radikálnemu predloženiu predmetného zákona. Je nám ľúto, že sme z podnikateľskej sféry nedostali iný návrh koncepčného riešenia, ako je predložený návrh zákona,“ uviedla Zuzana Gulová, hovorkyňa MPRV SR.

Zároveň dodala, že návrh zákona je ústretový voči samospráve, dáva jej všetky rozhodovacie právomoci pre spravovanie vyzbieraných finančných prostriedkov, ktoré prichádzajú do fondu z podnikateľskej sféry. Zdôraznila tiež, že príspevok do odbytového fondu je odpočítateľnou položkou z dane, čo MPRV považuje za zásadnú vec, pričom ju má prerokovanú s Ministerstvom financií SR.

K téme

Obchodné reťazce zvyšujú ceny potravín bezdôvodne, trvá na svojom Matečná Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov: Je kvalitný a cenovo výhodný

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X