Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slivka, slivovica, alkohol, liehovina
Foto: ilustračné, Thinkstock
21. 09. 2018 6:56 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Potravinári a liehovarníci sú rozčarovaní zo schválenej novely o domácom pálení destilátov

BRATISLAVA 21. september (WebNoviny.sk) – Stavovské organizácie zastupujúce výrobcov a predajcov alkoholu a pestovateľské pálenice s rozčarovaním prijali informáciu, že Národná rada Slovenskej republiky schválila novelu zákona o povolení súkromného pálenia destilátov napriek tomu, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v rámci medzirezortného pripomienkového konania odporučilo neprijať poslanecký návrh strany Most-Híd týkajúci sa výroby a uvádzania liehu na trh.

Podpora potravinárskej produkcie

„Odmietavý postoj ministerstva vyplynul zo závažných odborných argumentov, pričom s týmto názorom sa stotožnili niektoré ďalšie ústredné orgány štátnej správy a zásadné pripomienky vzniesli aj stavovské organizácie. Tie vyzývali predstaviteľov štátu vrátane poslancov parlamentu, aby namiesto opatrenia, ktoré ohrozuje zdravie a bezpečnosť obyvateľov a môže znamenať zánik liehovarníckeho odvetvia, prijali systémové kroky na podporu potravinárskej produkcie na Slovensku,“ reagovali na schválenie novely stavovské organizácie.

Zamietavé stanovisko k schválenej novele podpísali Potravinárska komora Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Únia potravinárov Slovenska, Agrárna komora Slovenska, Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, Asociácia platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku, Zväz obchodu Slovenskej republiky a Slovenské združenie pre značkové výrobky.

Vážne dopady aj na štátny rozpočet

„Od začiatku poukazujeme na to, že predmetná novela zákona bude mať vážne dopady nielen na zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov, ale aj na štátny rozpočet. Prijatie opatrenia znamená popretie všetkých snáh o zveľaďovanie potravinárskej výroby na Slovensku, pričom si dovoľujeme pripomenúť, že potravinárska produkcia od roku 2015 klesla o viac ako pol miliardy eur,“ doplnili stavovské organizácie.

Poslanci NR SR vo štvrtok schválili novelu zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh. Novela zákona, s ktorou prišla strana Most-Híd, tak umožní fyzickým osobám – nepodnikateľom súkromnú výrobu destilátu z vlastného ovocia a medu pre vlastnú spotrebu podľa zákonom ustanovených podmienok.

K novele zákona boli schválené aj pozmeňujúce návrhy poslancov NR SR Petra Antala (Most-Híd) a Evy Antošovej (SNS). Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2019.

 

Odporúčané články

Pestovateľské pálenice upozorňujú na možný čierny trh s alkoholom a odmietajú návrhy Most-Híd Zamestnávatelia nepodporili návrh strany Most-Híd o domácom pálení alkoholu z ovocia

Neprehliadnite

Menyhárt sa vzdal kandidatúry na prezidenta v prospech Mistríka Obvinení z vraždy Basternáka zostávajú vo väzbe, najvyšší súd zamietol ich sťažnosť Kriminalisti z Bratislavy zadržali podozrivého, ktorý je zrejme zodpovedný za smrť muža Slovenská futbalová reprezentácia na jeseň vyzve jedno z najlepších mužstiev na svete NAKA obvinila konateľa firmy Kiskovcov z daňového trestného činu, na situáciu reagoval aj prezident Foto: Protestujúci farmári dorazili do Bratislavy, žiadajú podpis memoranda a stretnutie s Pellegrinim Slováci odpracujú na dane pre štát o tri dni viac, Deloitte určil Deň daňovej slobody Minister Lajčák rokoval s Lavrovom, témou bola aj situácia na juhovýchode Ukrajiny
string(1147) ", , , , , , , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.