Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: telegraph.co.uk
20. augusta 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia(5)

Potravinári majú zbraň na ruské embargo, slovenské výrobky

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Aký vplyv bude mať ruské embargo na dovoz potravín z Európskej únie na slovenský trh je ťažko odhadnúť.

Verejní činitelia by mali ísť príkladom

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) je však jednou z ciest ako sa vyrovnať s možnými dopadmi, posilňovanie spotrebiteľského patriotizmu a teda zvyšovanie predaja slovenských potravín na domácom trhu. Príkladom v tomto smere by mali ísť štátne orgány.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Podľa komory by napríklad prezidentská kancelária, parlament, vláda či ministerstvá pri zabezpečovaní obedov, recepcií a občerstvenia mali siahať predovšetkým po domácich surovinách a potravinách.

“Ťažko totiž budeme presviedčať spotrebiteľov, aby uprednostňovali slovenské výrobky, ak osobnosti verejného života budú svojich hostí ponúkať zahraničnými nápojmi a potravinami,” uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Potenciál máme veľký, treba ale vhodné podmienky

Značný priestor pre domácu produkciu vidí komora aj v školskom a ústavnom stravovaní. Prispieť k tomu by podľa nej mohla aj ostatná úprava zákona o verejnom obstarávaní.

Okrem toho, ako pripomína, by sa mohol využívať aj inštitút takzvaného zeleného verejného obstarávania, ktorý sa vzťahuje aj na stravovacie služby a zásobovanie potravinami. Je to spôsob, ktorým orgány verejnej správy integrujú environmentálne požiadavky do procesu tendrov.

SPPK stále pripomína, že približne polovica potravín, ktoré sa u nás predajú, pochádza zo zahraničia. Semančík konštatuje, že to Slovensko stavia na úroveň rozvojových krajín.

“Náš potenciál na zabezpečenie potravinovej suverenity štátu je však dostačujúci. Je úlohou agropotravinárov intenzívne ho využívať a povinnosťou politikov vytvárať pre to vhodné podmienky,” dodal predseda SPPK.

Odporúčané články

Ukrajina je pripravená na kompromis o cene ruského plynu Ukrajina očakávala rekordnú úrodu obilnín, boje to zmenili

Témy

Diskusia

maly princ Na sk maju ludia slabu doveru v slovenske vyrobky...a casto kupuju potravinuly lacnejsie, nie kvalitnejsie..neziadaju kvalitu, ale dobru cenu...a samozrejme chyba masivna kampan na podporu slovenskych vyrobkov.. Ferko Ako to funguje doteraz? Treba to zistiť a medializovať. Podla môjho názoru by mali na vláde,ministrestvách,v školských jedálnach a všetkých štátnych inštitúciach zabezpečovať obedy a dalšie stravovania len z domáich potravín a surovin. Chce mi niekto napísať,že to tak nie... Hmmm čo mám ja skúsenosti s "domácimi" potravinami, tak na dedinách kam chodievam na MTB vídavam predavačov ovocia a zeleniny ...nakúpenej v Metre. Teda ak Metro nakúpi od slovenských pestovateľov, môže byť. Samozrejme, v hre sú aj pocestní predavači čučoriedok, brusníc,... Nevidím v tom problém! Ak slovenským potravinám dajú ceny úmerné slovenským platom, tak sa po nich len zapráši!!! Na slovensku vymreli básnici nejaký zostali s fantas magóriou na ministerstve poľnohospodárstva.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...