Potravinári vítajú finančnú pomoc pre producentov mlieka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krava kravy
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta pomoc pre európskych producentov mlieka.

V súčasnej situácii, keď slovenskí prvovýrobcovia mlieka sú nútení znižovať stavy dojníc pre nerentabilnosť ich chovov, je každá forma podpory vítaná. Balík financií, ktorý sa prerozdelí pre slovenských chovateľov, určite napomôže k preklenutiu súčasnej nepriaznivej situácie,“ uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Finančnú pomoc v objeme 500 miliónov eur predstavila v pondelok Európska komisia na Rade ministrov poľnohospodárstva a rybárstva EÚ. Balíček je určený na podporu farmárov pri riešení krízovej situácie sektora živočíšnej výroby – chovu hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz. Cieľom balíka je podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR krátkodobé riešenie situácie na trhoch.

Komisia prerozdelí cez odbytové organizácie 150 miliónov eur tým chovateľom dojníc, ktorí sa zaviažu znižovať svoju produkciu mlieka. Podľa Semančíka sa však táto myšlienka nestretne s podporou slovenských prvovýrobcov mlieka. „Na Slovensku potrebujeme produkciu mlieka udržať na terajšej úrovni, respektíve ešte zvýšiť. Znižovanie výroby mlieka na Slovensku by bolo nežiaduce a išlo by na úkor zabezpečenia sebestačnosti v tejto komodite,“ pokračoval.

Produkciu mlieka by mali podľa SPPK znižovať krajiny, ktoré po zrušení mliečnych kvót začali expandovať so svojou výrobou, a to najmä Nemecko, Írsko, Holandsko, ale aj Poľsko. „Produkcia mlieka na Slovensku je nízka, na rozdiel od iných krajín EÚ sme do roku 2015 platnú mliečnu kvótu napĺňali len na 80 %. Ďalšie znižovanie produkcie mlieka by ohrozilo zásobovanie spracovateľského priemyslu domácim mliekom. Máme aj rezervu v nízkej spotrebe mlieka a mliečnych výrobkov – len 160 kilogramov na osobu a rok, pričom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča upraviť spotrebu až na 220 kilogramov,“ vysvetlil šéf komory.

Podľa komory a Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka by mala komisia v najbližších mesiacoch prijať kroky, ktoré by prispeli k zrušeniu ruského embarga a zároveň by hľadala účinné opatrenia na reguláciu dodávok mlieka v čase krízy na trhu. „Musíme však upozorniť, že toto opatrenie je krátkodobého charakteru a od Európskej komisie očakávame najmä systémové riešenia dlhodobého charakteru, ktoré v čase prepadov nákupných cien surového kravského mlieka na európskych trhoch stabilizujú prvovýrobu mlieka,“ pokračoval predseda komory.

Medzi opatrenia, ktoré komora podporuje, patria napríklad zvýšenie exportu do tretích krajín, zvýšenie bezpečnosti prvovýrobcov mlieka prostredníctvom „záchrannej siete“, zvýšenie intervenčných cien priemyselných komodít, zlepšenie transparentnosti v reťazci mlieka, odstránenie nekalých praktík obchodných reťazcov a zabránenie zneužívania dominantného postavenia obchodných reťazcov prostredníctvom európskej legislatívy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Semančík
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia