Potravinová pomoc sa mení na frašku

Muka
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Program potravinovej pomoci sprevádzajú podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona aj naďalej problémy.

Potravinová banka Slovenska (PBK), ako hlavný distribútor, totiž neprepláca ostatným charitatívnym organizáciám a spoločnostiam zapojeným do procesu náklady spojené s dodávkou múky a cestovín do konkrétnych miest.

K 12. decembru totiž PBS nevykázala rezortu pôdohospodárstva na preplatenie ani tonu z doteraz poskytnutých takmer 10 tis. ton múky a cestovín.

Celkovo sa pritom potravinová banka zaviazala rozdať 18 tis. ton pomoci. „Problém je, že na Potravinovú banku Slovenska sú naviazané ďalšie charitatívne organizácie, ktoré plnia distribúciu a znášajú prvotné náklady,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii Simon.

Ministerstvo by pritom podľa neho mohlo PBS vyplatiť prostriedky v objeme 44 tis. eur, keďže organizácia má k dispozícii doklady na preplatenie k 3,8 tis. tonám rozdistribuovanej pomoci, ktoré však doteraz nepredložilo. „Aj ministerstvo, aj Pôdohospodárska platobná agentúra potrebuje zúčtovať tieto náklady, pretože tie sú naviazané na platby z Bruselu,“ konštatoval Simon.

Ďalšia výzva

Rezort pôdohospodárstva v snahe rozdistribuovať celú potravinovú pomoc vypíše preto tento týždeň ďalšiu výzvu, s cieľom nájsť charitatívne organizácie, ktoré by sa v budúcom roku zapojili do rozdávania zvyšných 7,8 tis. ton múky a cestovín.
Simon
Foto: SITA/Diana Černáková

„Musím povedať, že pre mňa je to trošku nešťastné, že musím riešiť problém charitatívnych organizácií,“ uviedol Simon. Podľa neho organizácie neboli pripravené na tak rozsiahly program, akým je distribúcia 20 tis. ton múky a cestovín.

Ako ďalej šéf agrorezortu skonštatoval, potravinovú pomoc dostalo k 12. decembru tohto roka už takmer 282 tis. ľudí v celkovom objeme 11 tis. ton, čo je viac ako 56 % z celkovo pol milióna osôb oprávnených pomoc získať.

Vzhľadom na pomalé tempo distribúcie Európska komisia odsúhlasila požiadavku Slovenska predĺžiť program do 29. februára budúceho roku. Pôvodne totiž mohol štát rozdávať múku a cestoviny najodkázanejším osobám len do 29. novembra tohto roku. S predsedom Potravinovej banky Slovenska Markom Urdzíkom sa agentúre SITA aj po viacnásobných pokusoch nepodarilo spojiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zsolt Simon