Potraviny, ktoré ľudí so zlým trávením zničia

žena, záchod, trávenie, bolesť, hnačka, nohavičky
Foto: siempremujer.com

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Ak mávate často bolesti brucha, páli vás záha a utekáte na toaletu v najnevhodnejších chvíľach, je to možno preto, že ste nedokázali dať zbohom niektorým dobrotám, ktoré vo vašom jedálničku nemajú čo hľadať.

Bohužiaľ, ak sa chcete tráviacim problémom vyhnúť, niektoré pochúťky sú tabu. Ako sa dočítate v nasledujúcich riadkoch, ide aj o také, od ktorých by ste to možno nečakali.

Vyprážané jedlá

Vyprážané pokrmy a jedlá s vysokým obsahom tuku môžu byť pre váš žalúdok jednoducho priveľkou záťažou, ktorá spôsobí prekyslenie organizmu a pálenie záhy. „Telo má svoju hranicu,“ vysvetľuje lekárka Jessica Anderson.

Čili papričky

Predovšetkým ľudia, ktorí majú črevné problémy, by sa rozhodne mali vyhýbať týmto štipľavým papričkám, ktoré dráždia pažerák a páli z nich záha.

Alkohol, víno
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

Alkohol

Pri pití alkoholu sa neuvoľníte len vy, ale tiež zvierač pažeráka a vás môže začať páliť záha. Samozrejme, môže vám prísť zle, môžete dostať kŕče a alkohol tiež zabráni tomu, aby sa vstrebávali niektoré živiny. Kým to však nepreženiete, tráviaci trakt by mal približne dva poháriky u mužov a jeden u žien denne bez problémov zvládnuť.

Mliečne výrobky

Ak máte chronické problémy s trávením, trpíte plynatosťou či kŕčmi, možno vaše telo nedokáže spracúvať laktózu nachádzajúcu sa v mliečnych výrobkoch. To sa stáva vtedy, keď vaše telo neprodukuje dostatok enzýmu laktáza. Táto porucha sa často objavuje u ľudí s celiakiou, Crohnovou chorobou či tých, ktorí podstúpili chemoterapiu. V tom prípade sú mlieko, syry či jogurty bohužiaľ tabu.

Bobule, ovocie, jahody, maliny, černice
Foto: httpwww.organiccommonsense.com

Lesné plody

Ovocie je síce vo všeobecnosti dobré pre vaše zdravie, no lesné plody s malými semienkami môžu narobiť poriadne škody u ľudí, ktorí majú divertikulitídu, teda vyduté miesta na hrubom čreve.

Vedci to síce ešte výskumom nedokázali, no nazdávajú sa, že semienka vrátane slnečnicových či tekvicových môžu tieto miesta podráždiť a následne sa zapália, čo môže viesť k bolestiam brucha a teplotám.

Kukurica
Foto: lacdwu.en.busytrade.com

Kukurica

Kukurica obsahuje vlákninu, ktorá je pre dobré trávenie nevyhnutná, ale tiež celulózu – tú už ľudské telo nedokáže efektívne spracúvať. Ak ju však poriadne rozhryziete, pravdepodobne máte po probléme.

Pri hltavom jedení trávenie pôjde ťažko a táto sladká pochúťka môže viesť k plynatosti a bolesti brucha.

Káva, čaj či nealko s bublinkami

Podobne ako alkohol spôsobia uvoľnenie zvierača pažeráka, takže môžete očakávať pálenie záhy, a tiež môžu byť močopudné a spôsobiť hnačku či kŕče. Kofeín je spojený s problémami obzvlášť u ľudí s ochorením GERD (Gastroezofagálna refluxná choroba) alebo u tých, ktorých chronicky páli záha.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Zdroj: health.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom