Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nákup, obchod, potraviny
Foto: ilustračné, Thinkstock Foto: ilustračné, Thinkstock

Potraviny z Poľska sú podľa Slovákov a Čechov nekvalitné, najhoršie hodnotia mäso a vajcia

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Aj napriek tomu, že Poliaci hodnotia tovar v poľských supermarketoch lepšie ako Slováci a Česi vo svojich, približne 70 % Slovákov a Čechov označuje Poľsko ako prvého vývozcu nekvalitných potravín.

Vyplýva to z projektu výskumných agentúr „Slovenský národný panel“, ktorý vychádza z výsledkov sociologického prieskumu so zameraním na kvalitu potravín v strednej Európe. Z prieskumu taktiež vyplýva, že krajina pôvodu je pri nákupe potravín dôležitá pre 75 % Slovákov a 70 % dopytovaných Čechov a Poliakov.

Zlý imidž poľských potravín

Reprezentatívny prieskum na 2 400 respondentoch, ktorý prebehol na Slovensku, v Česku a v Poľsku tiež ukázal, že imidž poľských potravín je v SR a ČR veľmi zlý. Najhoršie hodnotené bolo poľské mäso a to známkou 3,7 z 5 (5 = najhoršie), podobne dopadli aj vajcia a výrobky z vajec s hodnotením 3,5. Poliaci však podľa prieskumu nevnímajú svoju domácu výrobu negatívne, skôr naopak.

Poliaci dali kvalite poľských ponúkaných potravín vyššiu známku ako Slováci a Česi, a to 2,3. Osem percent Poliakov tvrdí, že nakupujú len poľské potraviny. V SR a ČR sa podiel takých, ktorí tvrdia, že nakupujú len miestne potraviny, pohybuje pod hranicou 3 %. Podľa prieskumu sa 24 % Slovákov, 28 % Čechov a 31 % Poliakov zhodne na tom, že nepreferuje ani zahraničné, ani domáce potraviny.

Skoro tretina opýtaných uviedla ako prvú krajinu, ktorá vyváža na Slovensko kvalitné potraviny Českú republiku. S Poliakmi aj Čechmi sa našinci zhodnú na tom, že kvalitné potraviny do slovenských supermarketov prúdia z Nemecka, čo je pre nás druhá najlepšie hodnotená krajina z hľadiska kvality potravín, pre Čechov a Poliakov dokonca prvá.

Slovensko hodnotili kladne

Ako tretia najlepšie hodnotená krajina skončilo Rakúsko. Aj napriek tomu, že imidž poľských produktov v SR a ČR je podľa prieskumu zlý, slovenské a české výrobky nie sú u našich poľských susedoch hodnotené vôbec zle. Len 5 % Poliakov označilo SR ako prvú krajinu, ktorá do poľských obchodov dováža nekvalitné potraviny.

V oblasti riešenia problému s kvalitou potravín si viac ako polovica Slovákov (54 %) myslí, že by kvalita potravín mala byť riešená „zhora“ cez zákony a nariadenia. Poliaci by sa na štát obracali menej často – len v 33 % prípadov. Všeobecne však v okolitých krajinách Slovenska prevláda názor, že zmena by mala prísť „zdola“, teda zmenou nákupného správania ľudí a preferovania kvalitnejších potravín namiesto lacných.

Slovenský národný panel je projekt výskumných agentúr STEM/MARK, NMS Market Research a Nielsen Admosphere, ktoré spoločne vytvorili jeden z najväčších výskumných panelov na Slovensku v Česku a Poľsku. Slúži pre on-line zbery dát o internetovej populácii Slovenskej republiky, Českej republiky a Poľska.

Disponuje početnou skupinou 50 000 respondentov v Českej republike, 25 000 respondentov na Slovensku a 17 000 v Poľsku. Uskutočnený sociologický prieskum zameraný na kvalitu potravín bol prvou témou zo série piatich prieskumov, ktoré sa snažia mapovať postoje, spoločenské problémy a aktuálne témy paralelne na Slovensku v Českej republike a Poľsku.

Odporúčané články

Novým predsedom SPPK sa stal Emil Macho, je odhodlaný zabojovať o verejnú mienku Poľnohospodárom sa pozdáva Pellegriniho návrh na sprehľadnenie systému poberania agrodotácií

Neprehliadnite

OĽaNO žiada odstúpenie prokurátora Šufliarskeho pre jeho komunikáciu s obvineným Mariánom K. Košice odstúpia od organizácie EYOF, rozhodli mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí Video: Po sídlisku Klokočina behala zebra, z cirkusu ju vypustili opití chlapci Kráľovná šprintu Kuzminová nadviazala na triumf z MS, Fialková čaká na vytúžené víťazstvo Väčšina pitnej vody sa spotrebuje na výrobu potravín, Matečná vyzýva na zastavenie ich plytvania Vysoké školy na Slovensku budú hodnotiť aj študenti, v Bruseli sa z nich stanú superexperti Triumf nad Maďarskom sa nerodil ľahko, tréner Hapal hovorí aj o pláne s Dudom Z hromadnej vraždy pápayovcov nie je nikto právoplatne odsúdený a traja obvinení sú už mŕtvi

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.