Potvrdené, na kandidátke Obyčajných ľudí bude OKS aj KDS

Igor matovič
Predseda zoskupenia Obyčajní ľudia a poslanec NR SR Igor Matovič na TB na tému Obyčajní ľudia podporia štátny rozpočet. Bratislava, 20. október 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Problém s názvom hnutia

Matovič neprezradil, ako vyrieši problémy s názvom hnutia pri registrácii, zdôraznil však, že jeho hnutie vo voľbách v roku 2012 kandidovať bude. Matovičovci požiadali o registráciu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 28. októbra, hnutie malo mať skratku „Obyčajní ľudia“.

V ten istý deň sa však na Obyčajných ľudí premenovala Slovenská národná koalícia – Slovenská vzájomnosť (predtým Pravá SNS) exposlanca Víťazoslava Morica. Politické subjekty pritom nesmú mať rovnaký názov ani skratku.

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – O parlamentné miesta sa na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti budú uchádzať aj členovia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS).

Dnes to na tlačovej besede oficiálne potvrdili líder Obyčajných ľudí Igor Matovič, predseda OKS Peter Zajac a predseda KDS Vladimír Palko.

Posledné štyri miesta na kandidátke obsadia Matovič, Erika Jurinová, Jozef Viskupič a Martin Fecko za Obyčajných ľudí, OKS a KDS obsadia po desať parlamentných miest nad nimi. Prvých 126 miest bude patriť nezávislým osobnostiam.

Za OKS bude kandidovať predseda strany Peter Zajac, podpredseda Ondrej Dostál a desiatku doplnia ľudia z regiónov, z mládežníckej organizácie a odborníci.

KDS bude na kandidátke okrem Palka reprezentovať aj Rudolf Bauer, Pavol Minárik a František Mikloško. „Dvadsať rokov bol v parlamente, na chvíľu odtiaľto odišiel, vytiahol päty a už sa to tu všetko rúca,“ povedal na margo Mikloškovej politickej zručnosti Palko.

Na kandidatúru pristal Palko najmä preto, aby kresťansky a konzervatívne orientovaní voliči, ktorí sú proti ďalšej centralizácii EÚ, mali koho voliť. „Politiky som už mal plné zuby, ale nemôžem si dovoliť pýchu nekandidovať na konci kandidátky preto, že som bol zvyknutý kandidovať na prvých miestach,“ vysvetlil.

Predseda OKS Peter Zajac
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Somr

Prirodzený konzervatizmus

Podľa Zajaca je spojivom OKS, KDS a Obyčajných ľudí prirodzený konzervativizmus, hoci s rozličnými odtieňmi, razantné odmietanie spolupráce so Smerom-SD a vôľa bojovať s korupciou. „Tak ako v novembri (november 1989 – pozn. SITA) vznikla Verejnosť proti násiliu, teraz potrebujeme Verejnosť proti korupcii,“ povedal. Všetci traja lídri sa zhodli, že budú podporovať len stredopravú vládu, pretože tá lepšie zabezpečí boj proti klientelizmu a udržanie verejných financií.

Ponúknuť miesta KDS a OKS sa Matovič rozhodol aj preto, že v nich sú ľudia spojení s novembrom 89 a s hodnotami, ktoré symbolizuje. „Hľadali sme ľudí, ktorí sú bytostne spätí s novembrom 89. (…) Situácia, ktorú prežívame my, Európa a celý svet, je práve krízou hodnôt. Síce na povrchu sa javí ako kríza ekonomická, finančná, ale v prvom rade je to kríza hodnôt, kríza morálky. Potrebujeme istý oporný bod,“ vyhlásil Matovič, ktorého teší, že OKS aj KDS našli odvahu postaviť sa na koniec kandidátky, čo považuje za najčestnejší spôsob ako sa uchádzať o dôveru voličov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováFrantišek MikloškoIgor MatovičJozef ViskupičMartin FeckoOndrej DostálPeter ZajacVladimír Palko
Firmy a inštitúcie OKS Občianska konzervatívna stranaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti