Poučný zápas. Kozáka potešili víťazstvo aj pekné góly

Ján Kozák
Tréner reprezentácie Ján Kozák počas oficiálneho tréningu futbalovej reprezentácie Slovenska pred medzištátnym prípravným zápasom proti Švajčiarsku. Trnava, 12. november 2015. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák po cennom triumfe 3:2 nad národným tímom Švajčiarska v piatkovom večernom domácom medzištátnom prípravnom stretnutí nešetril slovami chvály na adresu svojich futbalistov. „Takto si predstavujem reprezentačné vystúpenie. Víťazstvo, pekné góly aj emócie na zaplnenom peknom štadióne,“ povedal 61-ročný kouč Kozák na tlačovej besede po úspešnej premiére A-mužstva SR v novopostavenej trnavskej City Arene.

Tempo v úvode zápasu sa hodilo viac pre pojem „priateľský“ než „prípravný“ duel. S blížiacim sa záverom prvého dejstva však Slováci zatlačili Švajčiarov a útočník českej Viktorie Plzeň Michal Ďuriš sa konečne dočkal gólu v najcennejšom drese. Krátko po zmene strán pridal svoj druhý zásah, a keď ho v 55. min napodobnil Róbert Mak, muži s dvojkrížom na hrudi viedli už rozdielom triedy 3:0. Práve fázu na konci prvého a začiatku druhého polčasu považoval Kozák za najsvetlejšiu.

„Úvod bol opatrnejší, súper mal viac istoty na lopte. Z našej strany boli v poriadku zodpovednosť i prístup. Nasledoval vydarený úsek, keď si chlapci dovolili aj jeden na jedného. Verili si. Herný prejav v danom časovom úseku sa podobal tomu najlepšiemu z Luxemburska, ale predviedli sme ho proti omnoho kvalitnejšiemu protivníkovi. Som rád, že sme silných Švajčiarov zdolali v krásnom stánku pred výbornou diváckou kulisou,“ zhodnotil rodák z Matejoviec nad Hornádom Kozák.

Obrazom: Slovenskí futbalisti porazili Švajčiarov 3:2

Za stavu 3:0 vo svoj prospech však domáci trestuhodne poľavili, dvakrát inkasovali, a aj negatívne pripomenuli luxemburský októbrový posledný duel kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy. Záver zbytočne patril viac strkaniciam než futbalu. „Došlo ku strate koncentrácie a nervozite. Švajčiari majú v kádri niekoľko vznetlivých hráčov s balkánskym pôvodom,“ poznamenal bývalý šéf lavičky MFK Košice.

Slováci udržali hodnotný, hoci napokon tesný, úspech v súboji dvoch istých účastníkov kontinentálneho šampionátu 2016. „Nerád by som rozprával o jednotlivcoch, bolo tam viacero dobrých individuálnych výkonov. Dopustili sme sa však tiež zaváhaní, tie oponent kalibru Švajčiarska okamžite potrestal. Poučný zápas,“ skonštatoval Ján Kozák, ktorý predsa len vyzdvihol predstavenie dvojgólového hrdinu Michala Ďuriša: „Vedeli sme, že čo má prísť, príde. Je to poctivý futbalista, drie na sebe. Hernú pohodu si preniesol z najvyššej českej súťaže do reprezentácie. Potreboval góly.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KozákMichal ĎurišRóbert Mak
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia