Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úradná listina, úrad, pracovný pohovor, úradník
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock
4. 02. 2019 12:07 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Povinné zverejňovanie voľných pozícií bolo šité horúcou ihlou, tvrdí personálna agentúra

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Povinné zverejňovanie všetkých voľných či nových pracovných pozícií od 1. januára tohto roka bolo šité horúcou ihlou. V tlačovej správe to tvrdí personálna spoločnosť.

„Tejto časti balíka opatrení, ktorými sa novelizovali najmä pravidlá zamestnávania občanov z krajín mimo Európskej únie, chýba dôkladné dotiahnutie technickej stránky a mechanizmov zverejňovania,“ konštatoval Branislav Jančuška z personálnej spoločnosti Grafton Recruitment.

Nedoriešené detaily

Novela zákona o službách zamestnanosti má hlavný cieľ v skrátení a zjednodušení procesu prijímania cudzincov do zamestnania na Slovensku.

„Keďže štát uvoľnil podmienky, chce mať dokonalý prehľad o počte a štruktúre obsadzovaných pozícií. V tom vidím zo strany rezortného ministerstva aj ústredia práce racionálny dôvod zaviesť povinné oznamovanie voľných či nových pozícií,“ uviedol Jančuška.

Predkladatelia to však podľa neho nepremysleli do najmenších detailov. „Chýbajú metodické usmernenia pre rôzne špecifické prípady a pokrivkávajú aj kontrolné nástroje,“ upozorňuje.

Firmám môže hroziť pokuta

Ako príklad Jančuška uvádza firmu, ktorá vytvára novú pozíciu a kandidátov jej odporučia vlastní zamestnanci. Jeden z takýchto uchádzačov napokon aj nastúpi a firma v rámci všetkých administratívnych povinností vyplývajúcich zo vzniku pracovného pomeru bude musieť nahlásiť voľné miesto na úrad práce alebo dodatočne zverejniť túto pozíciu za poplatok na pracovných portáloch.

„Inak jej hrozí pokuta 300 eur,“ upozornil Jančuška. Odhaduje, že práve pod vplyvom hrozby postihu si zamestnávatelia budú plniť predmetnú povinnosť, akokoľvek je možná kontrola problematická.

Vyššia administratívna záťaž

Znenie je podľa Jančušku vágne napríklad v tom, že nestanovuje lehotu, dokedy si zamestnávateľ musí splniť povinnosť. Oznámenie môže vykonať telefonicky, faxom alebo vyplnením elektronického formulára.

Ak zamestnávateľ vo výrobe hľadá viac zamestnancov, musí pri tzv. nahláške riešiť každú obsadzovanú pozíciu jednotlivo. Odborník z Graftonu tvrdí, že takáto legislatíva zbytočne zvyšuje administratívnu záťaž zamestnávateľov aj referentov úradov práce a zároveň neponúka žiadne reálne pozitíva pre uchádzačov.

„Prospech z tejto úpravy môže mať jedine Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré získa prehľad aj o dosiaľ neinzerovaných pozíciách obsadzovaných firmami po vlastnej osi,“ tvrdí. Víta však alternatívnu možnosť splniť si povinnosť prostredníctvom pracovných portálov.

Za zmeny môže novela zákona

Od začiatku tohto roka sa zaviedli opatrenia na zjednodušenie a zrýchlenie príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko. Tieto opatrenia majú zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.

Novela zákona o službách zamestnanosti zaviedla zmeny v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. V zákone sa pre zamestnávateľov zaviedla povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že zákon stanovuje maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti.

Odporúčané články

Agentúra Fitch potvrdila emisný rating Českej republiky a predpokladá prebytkový rozpočet Európska únia prijala ochranné opatrenia proti dovozu ocele

Neprehliadnite

Pellegrini zostal prekvapený, že Most-Híd podporil Čaputovú v druhom kole prezidentských volieb Osud brexitu je v rukách Britov, Európska únia sa podľa Tuska posnaží o najlepšiu možnú dohodu Foto: Slovensko dosiahlo na špeciálnej olympiáde historický úspech, získalo až dvanásť zlatých medailí Kráľovná šprintu Kuzminová nadviazala na triumf z MS, Fialková čaká na vytúžené víťazstvo Väčšina pitnej vody sa spotrebuje na výrobu potravín, Matečná vyzýva na zastavenie ich plytvania Video: Danko daroval pápežovi Františkovi fujaru a pozval ho na návštevu Slovenska Donald Trump ruší nové sankcie voči Severnej Kórei, lebo má rád Kim Čong-una Z hromadnej vraždy pápayovcov nie je nikto právoplatne odsúdený a traja obvinení sú už mŕtvi

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.