Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potok
Telo 46-ročného muža našiel náhodný okoloidúci. Foto: SITA/Viktor Zamborský
16. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Povodne na Slovensku majú prvú obeť, muža strhol potok

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Tohtoročné povodne majú svoju prvú obeť.

V okrese Svidník bol v noci nezvestný 83-ročný muž, ktorého našli nadránom utopeného v potoku. Údajne sa chcel pozrieť na povodeň. Informoval o tom na piatkovom brífingu v Prešove minister vnútra Robert Kaliňák. Ako však dodal, situácia sa už postupne dostáva do normálu.

Najhorišia situácia je v Prešovskom kraji

Minister pre povodne prešiel všetky postihnuté oblasti na Slovensku a konštatoval, že najhoršia situácia je v Prešovskom kraji, kde boli postihnuté všetky severné okresy.

Konštatoval, že Kežmarok zažíva podobnú situáciu, ako pred štyrmi rokmi, ale s menším množstvom vody. Minister vidí príčinu vo vyrúbaných stromoch v bývalom vojenskom obvode. Voda sa tu neudrží v teréne a okamžite steká do potoka Ľubica, ktorý je prítokom Popradu v Kežmarku. V týchto chvíľach sa dokončuje hrádza v Starej Ľubovni, ktorá by mala pomôcť udržať vodu v koryte.

Obrazom: Rozvodnený Ľubický potok zaplavil časť Kežmarku

Výruby vraj prebiehali pod dozorom štátu

Proti vyjadreniam Kaliňáka, že povodne v tejto oblasti spôsobilo vyrúbanie stromov v bývalom vojenskom obvode, sa ohradili reštituenti z bývalého vojenského obvodu Javorina. „Jeho tvrdenie, že majetky Vojenského obvodu Javorina boli vrátené súkromným osobám, nastal výrub a tým sú spôsobené povodne v tejto oblasti, je lož,“ reagoval za reštituentov predseda družstva Ruskinovce Karol Galek.

Podľa reštituentov tieto majetky do dnešného dňa neboli majiteľom fyzicky vydané, majitelia ich majú iba na papieri a nemajú k nim prístup, ani možnosť nakladať so svojim majetkom, nieto ešte ťažiť drevo. „Výruby a holoruby tu prebiehali od 50-tych rokov hospodárením štátu a neskôr Vojenských lesov SR v tejto oblasti, to znamená predĺžená ruka štátu systematicky toto prostredie ničila viac ako 50 rokov,“ uviedli vo svojom vyhlásení reštituenti s tým, že prvýkrát sa to ukázalo už pri povodniach v roku 2010.

„Je paradoxom, že všetci pôvodní obyvatelia a ich potomkovia, ktorí boli násilne vysťahovaní z tejto oblasti a žijú v okolí Kežmarku, boli prvýkrát poškodení štátom v 50-tych rokoch a v súčasnosti ich štát opäť oberá o ich majetok tým, že nerobí žiadne protipovodňové opatrenia ani zodpovedné lesné hospodárstvo, ale naopak, holorubmi tento stav spôsobil,“ dodávajú reštituenti, ktorí od ministra Kaliňáka za piatkové vyjadrenia žiadajú ospravedlnenie.

Obrazom: Situácia v Prešove je kritická, Torysa komplikuje mestu život

Zhoršená situácia na Toryse

Zhoršená situácia bola na rieke Torysa v okrese Sabinov a Prešov. V meste Prešov sa vylialo koryto rieky, pretože pri výstavbe prípojky k diaľnici D1 prerušili prirodzený breh rieky. „Je na veľké zamyslenie, prečo táto stavba nebola protipovodňovo zabezpečená,“ uviedol Kaliňák.

Zdôraznil, že breh je tu všade nad úrovňou vody, iba v mieste, kde sa budujú piliere nového mosta, voda pretiekla. Na pravej strane Torysy sa podarilo navozením kameňov zastaviť pretekanie vody a tak uchrániť pred väčšími škodami rodinné domy. Na ľavej strane však stavebnou činnosťou vznikol taký zásah, ktorý sa nedá odstrániť a voda vyteká do priemyselnej zóny na Budovateľskú a ďalšie priľahlé ulice. Tento stav bude trvať dovtedy, kým neklesne hladina Torysy.

Najviac vody spadlo na Orave

Kaliňák konštatoval, že paradoxne, najviac vody, až 135 milimetrov za noc, spadlo na Orave, ale vďaka prírodným podmienkam, ostrosti svahov a umiestneniu obcí tam nevznikli k problémy. Tie mal Liptovský Mikuláš na pravých prítokoch Váhu, pri Liptovskej Mare, kde sa situácia postupne stabilizovala.

Kaliňák vyjadril presvedčenie, že sa onedlho budú môcť pustiť do odpratávania následkov povodní. „Pomerne v masívnom počte chceme nasadiť dobrovoľných hasičov nielen z Prešovského, ale aj z Košického kraja, aby občania čo najrýchlejšie dostali vodu a bahno von zo svojich záhrad,“ povedal minister. Občanov žiada, aby zbytočne neriskovali a mali na pamäti, že voda je veľmi divoká a veľmi nebezpečná.

Obrazom: V Nitre padol na auto stĺp, vietor napáchal škodu

Podľa Kaliňáka má štát k dispozícii plné stavy hasičského a záchranného zboru, čo predstavuje 900 hasičov. V zálohe je 250 dobrovoľných hasičských zborov, ide o zhruba 2000 mužov, ktorí môžu nastúpiť podľa požiadaviek. V noci sa už zapojilo do zásahov 36 dobrovoľných zborov. Ministerstvo ich chce použiť aj pri odstraňovaní nánosov bahna, napr. v Kežmarku, Lipanoch, Sabinove a Prešove.

Výšky škôd zatiaľ nie je možné odhadnúť. Podľa Kaliňáka by škody mali byť menšie, ako pred štyrmi rokmi, lebo tentokrát neboli postihnuté veľké objekty.

Odporúčané články

Na Morave a v Sliezsku stále prší, vietor vyvracal stromy Slovenské ulice zalieva voda, na východe je mimoriadny stav

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...