Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dunaj
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zaplavená časť dunajského nábrežia pri nákupnom centre Eurovea. Bratislava, 6. jún 2013. Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo
27. 09. 2013 15:35 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Povodne spôsobili škody za viac ako 12 miliónov eur

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Povodne v období od septembra 2012 do júla tohto roku spôsobili škody vo výške 12 177 786,49 eura.

Vyplýva to zo Správy o priebehu a následkoch povodní na území Slovenskej republiky v období od septembra 2012 do júla 2013, ktorá je zverejnená na portáli právnych predpisov a pochádza z dielne ministerstva životného prostredia.

Materiál sa momentálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Škody na majetku fyzických osôb predstavujú 1 191 579,75 eura, na majetku právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov sú 4 120 098,05 eura.

Obciam vznikla škoda 1 858 232,09 eura, vyšším územným celkom 3 333 559,55 eura, štátu spôsobili povodne škodu 1 674 317,05 eura.

Opatrenia stáli sedem miliónov eur

Povodne v Komárne
Foto: SITA/Martin Havran

Na opatrenia na ochranu pred povodňami boli vynaložené finančné prostriedky vo výške viac ako sedem miliónov eur. Na povodňové zabezpečovacie práce sa minulo 4 394 209,81 eura, na povodňové záchranárske práce 2 662 139,99 eura.

Zákon o ochrane pred povodňami ustanovuje, že všetci, ktorí sú zapojení do systému ochrany pred povodňami, musia mať vyhotovené plány povodňových zabezpečovacích a záchranárskych prác. Tie musia byť minimálne raz za rok preskúmané a aktualizované. Podstatné zmeny musia byť do plánov bezodkladne zapracované.

Všetky orgány ochrany pred povodňami, ostatné štátne a samosprávne orgány a všetky organizácie, ktoré sa podieľali na opatreniach na ochranu pred povodňami v danom čase, postupovali na základe vopred pripravených plánov. Práve preto sa nevyskytli okolnosti, ktorých následkom by sa zvýšilo povodňové riziko.

Povodne si svoju obeť nanašli

Povodne na území Slovenska, ktoré krajinu potrápili v období od septembra 2012 do júla tohto roku, zaplavili územie s rozlohou viac ako 15-tisíc hektárov. V intravilánoch obcí voda zaplavila plochu 1 223,07 hektára, poľnohospodárska pôda bola zaplavená na rozlohe 11 092,31 hektára a v lese zaplavilo 3 507,30 hektára.

Voda pri povodniach bezprostredne ohrozila 742 ľudí, bez prístrešia sa ocitlo 245 osôb, z toho 171 detí. Pre záplavy museli evakuovať 150 ľudí. Pri povodniach nikto nezomrel, jedna osoba sa však zranila. Voda zaplavila 1 778 rodinných domov a 51 bytových domov. Okrem toho povodne zaplavili 526 nebytových budov.

Povodne v Komárne
Foto: SITA/Martin Havran

K téme

Počasie opäť vyčíňalo, silný lejak zaplavil Kapušany Na Myjave sa boja povodní, vyhlásený bol tretí stupeň

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X