Povodňové práce zhltli viac ako 300-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Vláda vo štvrtok na svojom rokovaní schválila Správu o priebehu a následkoch povodní na území SR od 1. mája do 31. augusta 2012, podľa ktorej sa v danom období na Slovensku na povodňové práce vynaložilo viac ako 377-tisíc eur.

Na povodňové zabezpečovacie práce išlo 133 236,77 eura a na povodňové záchranné práce 243 922,98 eura. Správu na rokovanie vlády predložilo ministerstvo životného prostredia v spolupráci s ministerstvom vnútra.

Podľa zákona o ochrane pred povodňami sa výdavky, ktoré vznikli pri povodňových zabezpečovacích prácach a povodňových záchranných prácach počas druhého a tretieho stupňa povodňovej aktivity, uhrádzajú z rezervy štátneho rozpočtu v kapitole Všeobecná pokladničná správa. Kabinet by vo štvrtok mal prijal uznesenie, aby minister financií uvoľnil 377 159,82 eura na preplatenie týchto

Povodne na území Slovenskej republiky spôsobili počas hodnoteného obdobia škody vo výške takmer 650-tisíc eur, z toho boli škody na majetku fyzických osôb 32 758 eur, na majetku právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov 212 700 eur, na majetku obcí 46 864,17 eura a na majetku štátu 355 762,20 eura.

Hron
Foto: SITA

Na dokonalú ochranu pred povodňami takéhoto druhu podľa správy nie je a nikdy nebude univerzálne riešenie. Systém ochrany pred povodňami je nevyhnutné v každej lokalite prispôsobiť miestnym podmienkam, pričom je nevyhnutné správne identifikovať hlavné zdroje ohrozenia, trasy a intenzitu ich pôsobenia.

V závislosti od konkrétnych podmienok v jednotlivých lokalitách možno prijímať pomerne účinné ochranné opatrenia. Priebeh povodní na Slovensku v období od začiatku mája do konca augusta preukázal, že je nevyhnutné permanentne udržiavať v dobrom stave kanály na zachytávanie a odvádzanie povrchovej vody v intravilánoch obcí.

Taktiež systematicky venovať pozornosť udržiavaniu prietokovej kapacity vodných tokov, odstraňovať nánosy z korýt a nevhodné porasty z brehov.

V rámci povodňových prehliadok vykonávaných podľa zákona o ochrane pred povodňami sústavne venovať pozornosť objektom, ktoré obmedzujú plynulé prúdenie vody a zachytávajú vodou unášané predmety, čo máva za následok vytváranie bariér a vylievanie vody na územia vedľa vodných tokov.

Takisto počas povodní, ktoré sa na Slovensku vyskytli v období od začiatku mája do konca augusta, na mnohých miestach prinášal povrchový odtok zo svahov do intravilánov obcí množstvo bahna, zeminy, piesku a štrku. Je dôležité robiť organizačné, agrotechnické, biologické a technické opatrenia na obmedzenie splavovania zeminy z poľnohospodárskej a lesnej pôdy.

Najlacnejším a najjednoduchším opatrením na ochranu pred povodňami je prevencia spočívajúca v zastavení výstavby na miestach, o ktorých je známe, že sú ohrozované povodňami. Tento cieľ je možné dosiahnuť najmä nástrojmi racionálneho územného plánovania.

Zmena hranice s Maďarskom:

Ficova vláda sa českého liehu nezľakla
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Návrh zmluvy, ktorou sa má zmeniť charakter hranice s Maďarskom na hraničných vodných tokoch z pohyblivej na nepohyblivú, by mohol byť hotový už v budúcom roku.

Uvádza sa to v Informácii o priebehu prípravy návrhu novej Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o štátnej hranici, ktorú vo štvrtok prerokoval kabinet.

V súčasnosti platný charakter pohyblivej štátnej hranice na hraničných vodných tokoch spôsobuje podľa dokumentu v praxi zdĺhavé právne riešenia dôsledkov prirodzených zmien polohy koryta hraničných vodných tokov, ktorým sa podľa doterajšej zmluvnej úpravy priebeh štátnej hranice prispôsobuje a pravidelne mení.

Okrem toho je slovensko-maďarská štátna hranica dokumentovaná v hraničnom dokumentárnom diele vyhotovenom v rokoch 1921 – 1925, ktoré bolo viacnásobne dopĺňané a aktualizované, je neprehľadné a nezodpovedá z technickej stránky súčasným požiadavkám geografickej dokumentácie tak, ako to stanovuje smernica Európskeho parlamentu a Rady.

Nová zmluva má umožniť vyhotovenie nových, aktuálnych hraničných dokumentov, ktoré nahradia zastarané a neprehľadné dokumenty a umožní zabezpečovať správu štátnej hranice efektívnejšie a hospodárnejšie, pri využití dostupných geodetických metód zodpovedajúcich európskym štandardom, a ktoré umožnia využitie výpočtovej techniky, programov na spracovanie a na aktualizáciu hraničnej dokumentácie.

Doposiaľ sa k novej zmluve uskutočnili štyri kolá expertných rokovaní. Podkladom na rokovania bol návrh zmluvy vypracovaný na úrovni expertov Spoločnej slovensko-maďarskej komisie pre zameriavanie a vyznačovanie štátnych hraníc na základe poverenia Zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre otázky spolupráce v oblastiach patriacich do pôsobnosti ministerstiev vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR