Povolebné rokovania prezidenta s lídrami strán v Izraeli bude naživo vysielať televízia

Izrael, vlajka
Foto: ilustračné, Getty Images

JERUZALEM 10. apríla (WebNoviny.sk) – Izraelský prezident Reuven Rivlin v stredu oznámil, že budúci týždeň sa začne postupne stretávať s lídrami strán, ktoré sa v utorňajších voľbách dostali do parlamentu.

V záujme transparentnosti

Na základe týchto rozhovor potom poverí jedného z nich zostavením budúcej vládnej koalície. Väčšinou táto voľba padne na predsedu víťaznej strany, prípadne toho politika, ktorý má najväčšiu šancu zostaviť stabilnú koalíciu. Poverený politik má potom na zostavenie vlády 42 dní.

Úplnou novinkou bude v tomto volebnom období to, že rozhovory prezidenta s lídrami jednotlivých strán budú prenášať naživo v televízii. Ako prezident v stredu oznámil, toto rozhodnutie padlo „v záujme transparentnosti“ celého procesu.

Voľby skončili remízou

Utorňajšie parlamentné voľby sa skončili remízou medzi radikálnou stranou Likud súčasného premiéra Benjamina Netanjahua a hlavnou opozičnou silou, umiernenou centristickou stranou Modrá a biela. Obe tieto strany získali v 120-člennom izraelskom Knesete zhodne 35 kresiel.

Modrá a biela však napriek tomu už v stredu uznala porážku, keďže Netanjahuov Likud má oveľa bližšie k sformovaniu koalície. Nacionalistické a ultraortodoxné strany, ktoré sú tradičnými spojencami Likudu, totiž zaznamenali lepší výsledok ako prirodzení partneri Modrej a bielej, ako je napríklad umiernená ľavicová Strana práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom