Povolenie sobášov homosexuálov zníži šance na adopciu detí

Homosexualita
Foto: SITA/AP

MOSKVA 6. februára (WEBNOVINY) – Povolenie homosexuálnych manželstiev v Británii a Francúzsku poškodzuje šance občanov týchto krajín na adopciu ruských detí.

V stredu to konštatoval Konstantin Dolgov, komisár pre ľudské práva a právny štát na ruskom ministerstve zahraničia. Týmito slovami reagoval na schválenie legislatívy, ktorá povoľuje uzatváranie manželstiev homosexuálom v Anglicku a Walese vrátane adopcie detí.

Aj francúzsky parlament v sobotu schválil najdôležitejší článok zákona, ktorý má umožniť homosexuálnym párom zosobášiť sa a adoptovať deti. „Toto zužuje šance občanov týchto krajín na adoptovanie ruských detí,“ vyhlásil Dolgov.

Aj predseda dolnej komory ruského parlamentu Sergej Naryškin počas návštevy Paríža v utorok povedal, že prijatie spomínaných zákonov môže viesť k sprísneniu adopčnej legislatívy v Rusku.

Moskva by tiež mohla uskutočniť zmeny v dohode o adopcii detí s Francúzskom a Britániou, ktoré budú zohľadňovať novú legislatívu týchto krajín. Rusko neuznáva homosexuálne manželstvá a aj slobodným osobám povoľuje adopcie len v mimoriadnych prípadoch.

Dieta
Foto: SITA/AP

Ruský ombudsman Pavel Aštakov zdôraznil, že Rusko neuzná francúzske a britské homosexuálne zväzky za manželstvá. Ruská ústava totiž podľa neho jasne stanovuje, že manželstvo je zväzok medzi mužom a ženou.

„Ak konvencie OSN hovoria, že dieťa má právo na matku a otca. Tento model nebudeme meniť,“ vyhlásil Aštakov. Rusko nepovoľuje žiadne zväzky medzi homosexuálnymi pármi. V blízkej dobe chce zakázať akúkoľvek propagáciu homosexuality pred deťmi, čo povedie aj k zákazu pochodov homosexuálov, ktorých práva sú v Rusku len obmedzené.

Moskva koncom minulého roku zakázala adopcie ruských detí do Spojených štátov v reakcii na prijatie legislatívy, ktorá trestá ruských predstaviteľov porušujúcich ľudské práva. Niektorí ruskí predstavitelia už naznačili, že Moskva by mohla tento zákaz rozšíriť na všetky krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom