Povstalci dobyli Kaddáfího pevnosť

Kaddafí
Povstalci dobyli sídlo Muammara Kaddáfího. Vodcu v ňom nenašli, zobrali si tak aspoň jeho zlatú hlavu. Foto: SITA, AP

Povstalci chcú Kaddáfího súdiť sami

Líbyjskí povstalci prediskutujú obvinenia voči Muammarovi Kaddáfímu, jeho synovi Sajfovi al-Islámovi a šéfovi tajnej služby s Medzinárodným trestným súdom (ICC), ako vojnových zločincov by ich však chceli súdiť priamo v Líbyi. V utorok to pred novinármi v New Yorku povedal líbyjský vyslanec pri OSN Ibráhím Dabbáší, ktorý je významným členom opozičného hnutia.

ICC vydal zatykač na 69-ročného Kaddáfího, na jeho 39-ročného syna Sajfa al-Isláma a 62-ročného šéfa spravodajskej služby Abdalláha as-Sanúsího, ktorí sú podľa súdu spolupáchateľmi útokov proti líbyjským civilistom a ktorým vyšetrovatelia pripisujú zločiny proti ľudskosti. Líbya neratifikovala Rímsky štatút, ktorým vytvorili ICC, a právomoci súdu preto Kaddáfího režim neuznáva.

Povstalci sa zmocnili ropného mesta Rás Lánúf

Líbyjskí povstalci sa v utorok opäť zmocnili ropného prístavu Rás Lánúf. Stalo sa tak po tom, čo vojaci slúžiaci Muammarovi Kaddáfímu ustúpili smerom na západ k vodcovmu rodnému mestu Syrta, informoval hovorca povstalcov. „Prevzali sme kontrolu nad Rás Lánuf. Utekali až do Červeného údolia,“ povedal Muhammad Zaváví a dodal, že údolie sa nachádza smerom na Syrtu. Podľa jeho slov ostal ropný komplex nepoškodený. Jediná škoda vznikla na jednej z ropných nádrží v Brege, ktorej sa povstalci zmocnili v pondelok, keď ju zachvátil požiar, uviedol hovorca.

TRIPOLIS 23. augusta (WEBNOVINY) – Líbyjskí povstalci sa považujú za víťazov bitky o Tripolis, ktorá v utorok vyvrcholila útokom na opevnený komplex Báb al-Azízíja, kde sa okrem iného nachádza rezidencia vodcu Muammara Kaddáfího.

Veliteľ Abd al-Hakím Bilhadž víťazstvo oznámil v rozhovore pre televízny kanál al-Džazíra priamo z obsadenej centrály Kaddáfího režimu. Samotný vodca a jeho spoločníci podľa neho „utiekli ako krysy“, povstaleckí bojovníci však v komplexe stále narážajú na bunky odporu. Bilhadž napriek tomu tvrdí, že boje sa už skončili a povstalci majú pod kontrolou takmer celý objekt.

Kaddáfího nenašli

Hovorca povstaleckého velenia v Bengází Ahmad Umar Bání medzitým potvrdil, že bojovníci po obsadení základne a rezidencie nenašli nič, čo by nasvedčovalo prítomnosti Kaddáfího či jeho synov. „Báb al-Azízíja je teraz plne pod našou kontrolou. Plukovník Kaddáfí a jeho synovia sa tam nenachádzali. Nie je tam nikto,“ povedal Bání s tým, že „nikto nevie, kde sú“.

Tlačová agentúra Reuters citujúca očitých svedkov uviedla, že povstalci po vstupe do komplexu vyplienili sklady zbraní, kde si zadovážili nové samopaly, strieľali do vzduchu a oslavovali víťazstvo. Líbyjský vyslanec pri OSN Ibráhím Dabbáší uviedol, že komplex je „úplne v rukách povstalcov“ a krajina bude „oslobodená v priebehu 72 hodín“.

OBRAZOM: Povstalci vyhlásili víťazstvo v bitke o Tripolis

Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP

VIDEÁ: Kaddáfího rezidencia je dobytá

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom