Povstalci pustili líbyjského premiéra, uniesli ho z hotela

Alí Zajdán
Líbyjský premiér Alí Zajdán. Foto: SITA/AP

TRIPOLIS 10. októbra (WEBNOVINY) – Bývalí povstalci prepustili líbyjského premiéra Alího Zajdána, ktorého uniesli v stredu ráno z hotela v Tripolise. Informoval o tom minister zahraničia Muhammad Abd al-Azíz, ktorý však nevedel poskytnúť bližšie podrobnosti.

K únosu sa prihlásila skupina bývalých povstalcov pod názvom Operačná bunka líbyjských revolucionárov, ktorá však tvrdila, že Zajdána neuniesli, ale „zadržali na príkaz prokurátora pre zločiny proti štátu“.

Tento krok skupina zdôvodnila úlohou vlády pri nedávnom zajatí vysokého predstaviteľa al-Kájdy Abú Anása al-Líbího americkým komandom v Tripolise.

Líbyjská vláda síce americkú operáciu odsúdila, no podľa skupiny o nej vedela. Vláda na svoje stránke uviedla, že ministri „si nie sú vedomí zrušenia premiérovej imunity alebo vydania zatykača na jeho osobu“.

Zadržanie premiéra Zajdána okamžite odsúdili Spojené štáty, Británia aj Severoatlantická aliancia. Jej generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen pritom vyzval na jeho okamžité prepustenie a nastolenie právneho poriadku. Premiéra uniesla v stredu skoro ráno skupina ozbrojencov z luxusného hotela Corinthia v Tripolise, kde býva, a odviezla ho na neznáme miesto. Zmizli aj dvaja jeho ochrankári.

Al-Líbího, ktorý je podozrivý z viacerých teroristických útokov, zadržalo americké komando minulý týždeň na ulici v Tripolise. Líbyjská vláda reagovala nahnevane a americkú operáciu na svojom území odsúdila. Operačná bunka líbyjských revolucionárov operačne spadá pod ministerstvá obrany a vnútra a na starosti má boj proti zločinu. Na zadržaní premiéra sa podieľala aj ďalšia povstalecká skupina Brigády boja proti zločinu, ktorá sa taktiež zodpovedá ministerstvu vnútra, ktoré má však len slabú kontrolu nad bývalými povstalcami. Obe skupiny zadržanie al-Líbího ostro odsúdili. Zajdán je sám bývalý povstalec, ktorý sa podieľal na páde režimu Muammara Kaddáfího.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh Rasmussen