Pozemky pod oceliarňou patria mestu Košice, rozhodol krajský súd

U.S. Steel Košice
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

KOŠICE 9. apríla (WebNoviny.sk) – Pozemky, na ktorých stojí košická oceliareň U. S. Steel, patria mestu Košice, a nie obci Sokoľany. Rozhodol o tom v utorok Krajský súd v Košiciach.

„S rozhodnutím krajského súdu sme spokojní, lebo v tomto spore zobral do úvahy argumenty Mesta Košice, na ktoré už dlhodobo poukazujeme,“ uviedol pre agentúru SITA magistrát mesta Košice. Rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný. Obec Sokoľany sa tak môže ešte voči rozsudku odvolať.

Dlhoročný spor

Košický krajský súd zatiaľ nechcel rozhodnutie bližšie konkretizovať. „Bolo to iba vyhlásenie výroku, rozsudok ešte nie je vyhotovený,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa košického krajského súdu Anna Pančurová.

Medzi obcou Sokoľany a mestom Košice už takmer 22 rokov prebieha spor o územie, na ktorom boli postavené bývalé Východoslovenské železiarne a v súčasnosti na nich stojí spoločnosť U. S. Steel Košice.

Daň zaplatili dvakrát

Ešte v roku 1997 obec Sokoľany na základe reštitučného zákona podala návrh na zmenu hraníc príslušného katastrálneho územia, v dôsledku čoho by k tejto obci bolo pričlenené územie s rozlohou približne 700 hektárov. Vo veci už bolo vydaných mnoho rozhodnutí na úrovni správneho orgánu aj súdov.

Spoločnosť U. S. Steel Košice protestovala voči tomu, že v roku 2011 musela zaplatiť daň z nehnuteľností obci Sokoľany a zároveň spomínanú sumu dodatočne zaplatiť aj Košiciam. Tie museli na základe rozhodnutia Finančného riaditeľstva SR po podnete U. S. Steel vyplatenú daň v hodnote 940-tisíc oceliarskej spoločnosti v marci vrátiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie U.S. Steel