Požiar na univerzite poškodil laboratóriá a strechu

Oheň zachvátil budovu STU
Požiar v budove Slovenskej technickej univerzity na Kollárovom námestí v Bratislave. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Na mieste požiaru laboratórií Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave v piatok pokračujú požiarne expertízy, ktoré majú určiť príčinu požiaru.

Oheň vo štvrtok večer poškodil dve laboratóriá na 6. poschodí v starej budove fakulty a strechu nad laboratóriami. Pri požiari sa nikto nezranil, informovala hovorkyňa STU Andrea Hajdúchová.

Obrazom: Oheň zachvátil budovu STU

Oheň vypukol v uzavretom laboratóriu, kde už večer neboli žiadne osoby. Požiar zistil pracovník fakulty vo štvrtok večer 23. mája krátko pred 19:00, okamžite zavolal na miesto požiarnikov a na poschodí vypol prívod elektriny a plynu.

Zamestnancov, ktorí ešte boli v budove, vyzval, aby ju opustili. Požiarnikom sa podarilo oheň lokalizovať o 20:26.

Hajdúchová zdôraznila, že v budove nedošlo k výbuchu ani k úniku chemikálií, horeli potravinárske laboratória Oddelenia výživy a hodnotenia potravín.

„V týchto laboratóriách konkrétne prebiehal výskum a vývoj funkčných potravín, predovšetkým cereálií obohatených o rôzne druhy zdraviu prospešných látok. Tento výskum bol financovaný čiastočne zo štrukturálnych fondov a v laboratóriu sa nachádzalo viacero nových prístrojov na stanovenie hodnôt výživových zložiek v potravinách,“ vysvetlila Hajdúchová. Presnú výšku škody zatiaľ STU nevie stanoviť.

Posledné požiarne vozidlo, ktoré bolo použité pri zásahu, opustilo miesto o 22:35. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Oheň uhasili štyrmi C prúdmi, požiarnici miesto uhasili a potom odvetrávali. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, budú sa tým zaoberať experti Požiarnotrechnického a expertízneho ústavu. Majiteľ budovy podľa Farkasovej odhadol materiálnu škodu na 300-tisíc euro.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita