Požiar v domove dôchodcov v obci Litočky zabil 17 ľudí

Pri požiari v domove dôchodcov v Litočke zahynulo 17 ľudí
Foto: SITA/AP

Kyjev 29. mája (WebNoviny.sk) – Najmenej 17 obetí si vyžiadal požiar, ktorý v noci nadnes vypukol v domove dôchodcov v ukrajinskej obci Litočky neďaleko Kyjeva. Informovala o tom agentúra UNIAN. Hasičom sa podarilo zachrániť 18 ľudí, z ktorých piati sú s rôznymi stupňami popálenín hospitalizovaní.

Podľa predbežných informácií sa v budove v čase požiaru nachádzalo 35 ľudí. Požiar vypukol nad ránom a veľmi rýchlo sa rozšíril na celé jedno poschodie dvojpodlažnej budovy. Hasiči požiar lokalizovali po necelých dvoch hodinách a o ďalšie tri hodiny bol uhasený. Predseda vlády Volodymyr Hrojsman nariadil vytvoriť vyšetrovaciu komisiu, ktorá sa bude zaoberať prešetrovaním okolností požiaru.

Ukrajinská polícia tiež medzičasom zadržala prevádzkovateľa domova dôchodcov. Zadržanou osobou je muž, ktorý domov dôchodcov prevádzkoval ako súkromný podnikateľ a zrejme bez povolenia či licencie. Dôchodcovia mu mesačne za byt a stravu platili 6000 hryvien. Polícia podnikateľa zadržala pre podozrenie z nedodržania pravidiel požiarnej bezpečnosti, za čo by mu mohol hroziť trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov.

Okrem zisťovania príčiny požiaru vyšetrovatelia preverujú aj všetky povolenia na prevádzkovanie súkromného domova dôchodcov. Úrady Kyjevskej oblasti v súvislosti s tragédiou informovali, že zatvorené budú všetky podobné nelegálne zariadenia pre seniorov, ktoré nemajú riadne povolenia a nespĺňajú stanovené normy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Hrojsman