Video: Požiar v Portugalsku sa stále nedarí skrotiť, hasičom v práci bráni hustý dym

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Požiar v Portugalsku
Problémom sú porasty v hornatých oblastiach neprístupných po zemi, kde môžu pomôcť práve len lietadlá. Foto: SITA/AP

LISABON 19. júna (WebNoviny.sk) – Mohutný požiar, ktorý v nedeľu zachvátil lesné porasty v oblasti Pedrógao Grande v centrálnom Portugalsku a vyžiadal si už najmenej 62 obetí, sa stále nepodarilo dostať pod kontrolu.

Ako v pondelok v Lisabone informoval riaditeľ portugalského Úradu civilnej ochrany Elísio Oliveira, momentálne sú nad časťou postihnutého územia tak husté oblaky dymu, že znemožňujú prelety lietadiel s vodnými vakmi. V noci sa podľa neho podarilo dostať časť zasiahnutých území pod kontrolu, problémom sú však porasty v hornatých oblastiach neprístupných po zemi, kde môžu pomôcť práve len lietadlá.

V noci z nedele na pondelok slávili požiarnici čiastočné úspechy podľa neho aj preto, že teploty značne poklesli. V pondelok na obed by sa však teplota mala opäť vyšplhať až nad 40 stupňov Celzia.

Krajina vyhlásila štátny smútok

S požiarom, ktorý zasiahol územie vzdialené asi 150 kilometrov na sever od Lisabonu, bojuje naďalej okolo 1500 požiarnikov. V pondelok by mala doraziť ďalšia pomoc zo zahraničia, okrem iného v podobe ďalších lietadiel s vodnými vakmi zo Španielska, Francúzska a Talianska. V súvislosti s najhorším požiarom, aký si Portugalsko pamätá, krajina už v nedeľu vyhlásila štátny smútok, ktorý potrvá do utorka.

Portugalská ekologická mimovládna organizácia Quercus v pondelok obvinila vládu, že za vznik požiaru môžu čiastočne aj jej zlé rozhodnutia z minulých desaťročí. V prvom rade to, že na väčšine územia krajiny sa podporovali a vysádzali eukalyptové porasty, ktoré síce veľmi dobre odolávajú suchu, ale zároveň aj dobre horia.

Médiá kritizujú aj záchranárov

Médiá takisto kritizujú aj rozhodnutie záchranárov, ktorí podľa nich neskoro uzatvorili prístup na cestu, na ktorej prišlo v automobiloch o život podľa aktuálnych údajov 47 ľudí. Väčšina z nich zomrela udusením. Medzi obeťami sú aj najmenej štyri deti. Ďalšie desiatky ľudí vrátane zasahujúcich požiarnikov utrpeli zranenia.

Solidaritu Portugalsku už vyjadrili napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, pápež František, indický premiér Narendra Modi či španielsky premiér Mariano Rajoy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Emmanuel MacronMariano RajoyPápež František